דילול צבעים אקריליים: כל השלבים לעבודה נכונה

צבעים אקריליים הם מהנפוצים והפופולאריים ביתר לשימוש, הודות לתכונות שלהם ההופכות את הצביעה איתם ליעילה, נוחה, עם רמת גימור איכותית ושלל צבעים ואפקטים שונים. כאשר הצבע האקרילי איכותי ובדיוק ברמת הדילול הנכונה, זה אפילו כיף לצבוע איתו. כאשר אתם פותחים דלי או פחית חדשים של צבע על בסיס אקרילי, ברוב המקרים הצבע הראשוני יהיה סמיך מדי לצביעה איכותית, קלה ובמינון נכון של צבע, לכן צריך לדלל אותו – אך קריטי לעשות זאת בצורה הנכונה ועם החומרים המתאימים. היום נלמד איך מדללים צבע אקרילי כמו שצריך.

שימו כפפות, לבשו בגדי עבודה או חליפת צביעה, הכינו את מגש הצביעה, מברשות ורולר ובואו נצא לדרך, בעזרת צוות המקצוענים של הרקולס, אל המדריך לדילול צבעים אקריליים.

למה צריך לדלל צבע על בסיס אקרילי?

למה בעצם יש לדלל קודם את הצבע שאתם רוצים להשתמש בו לצביעת קירות הבית או המשרד שלכם? ובכן, צבע לא מדולל וסמיך מדי אינו מתאים במקרים רבים ליישום איכותי, יסודי ועמיד על קירות ומשטחים. כאשר הצבע סמיך מדי הוא ייהרס די בקלות ובמהירות לאחר הצביעה ובדרך כלל יתקלף מהקיר או המשטח הצבוע.

 

דוגמאות למקרים ומצבים בהם חשוב לבצע דילול צבע אקרילי

 
  • במקרים בהם יישום הצבע נעשה בהתזה (עם "פיסטולט" וקומפרסור), חייבים לדלל את הצבע היטב כך שהחומר יוכל לזרום בקלות וביעילות האופטימאלית, לא ייתייבש מהר מדי וייסתום את פיית הריסוס ויספק כיסוי אחיד על המשטח.
  • כשצובעים קיר ורוצים ליישם כמה שכבות צבע, הדילול מאפשר כיסוי דק, אחיד ומהיר יותר, ייבוש מהיר יותר ותוצאה סופית איכותית מאוד ועם מראה איכותי ואלגנטי.
  • כשצובעים בצבעי אקרילי עם אפקטים או אם רוצים לישם אפקטים שונים בתהליך הצביעה – מה שמחייב זמן ייבוש ארוך יותר שיאפשר לעבוד עם הצבע על הקיר או המשטח – המדלל מאפשר זאת בצורה מעולה.
  • בצביעת קירות לגימור חלק, אחיד ויפה מומלץ להשתמש במדלל לצבע אקרילי שיספק קיר חלק, ללא סימנים של רולר או מברשת.

למה לא פשוט לדלל עם מים?

צבעים אקריליים לצביעת קירות ומשטחים הם מבוססי מים – זאת בניגוד לצבעים על בסיס שמן. לכן תפיסה די נפוצה בקרב הציבור הכללי היא פשוט לדלל את דלי או פחית הצבע עם תוספת של מים. האם זו טעות?

ובכן, זה קצת יותר מורכב מזה. סוג הצבע הוא אכן מבוסס מים ואפשר לדלל אותו עם מים ולהשיג תוצאות טובות. אבל זה גם תלוי בסוג הצבע, סוג היישום, הגימור הרצוי ואפילו בסוג המים. במקרים רבים, דילול צבע אקרילי באופן לא מדויק או שאינו אופטימאלי באמצעות מים, יכול לגרום לפיגמנטים שנמצאים בצבע ונותנים לו את הגוון להיות דהויים יותר, הצבע יכול להישבר ולהיפגע ותכונותיו עשויות להיפגע – מה שיגרום לתוצאות צביעה לא טובות ועמידות מספיק.

יש לציין כי דילול של צבעים אקריליים עם מים עשוי גם לגרום לבעיות בצבע ובגימור בגלל ריכוז האבנית הגבוה במים בישראל. לכן יש הממליצים, ובצדק רב, שאם מדללים עם מים בלבד אז להשתמש במים מזוקקים ולא במי ברז רגילים.

אותו הדבר נכון לגבי דילול עם חומר ייעודי של דילול צבעים מבוסס אקריליק, אך חומר דילול שאינו איכותי מספיק, שאינו מתאים ליישום או לא לפי הוראות השימוש הנכונות.

כך למשל, כלל "אצבע" לגבי דילול צבעים אקריליים עם מים הוא שבשכבה הראשונה יש לדלל עד 20% מהצבע הזמין לפרויקט, כאשר בשכבות הבאות יש לדלל עוד כ-10% מהצבע לשכבה. מבחינת מינון הדילול של האקרילי עם מים, היחס הוא, בערך, כוס מים לליטר של צבע לשכבת הצביעה הראשונה ואז כחצי כוס מים לכל ליטר צבע בשכבות הבאות.

כמובן שחשוב לדלל לפי הוראות היצרן של הצבע וגם ליישם עדינות וסבלנות, עדיף לשים בתחילה פחות דילול מאשר יתר מדי.

השורה התחתונה לגבי דילול צבעים אקריליים במים: זה אפשרי ובהחלט מקובל ומבוצע במקרים רבים, אבל יש להיות זהירים ומדויקים ובנוסף יש היום חומרי דילול צבע ייעודיים ואיכותיים מאוד המספקים ביצועים משופרים של הצביעה ושל הצבע עצמו.

ההשפעה של מדלל אקרילי טוב ומתאים


בין אם במצבים מתאימים משתמשים במים או ביישומי צביעה איכותיים ומקצועיים יותר כאשר משתמשים בחומרי דילול ייעודיים ומיוחדים, דילול איכותי ומתאים מאפשר צביעה איכותית, זורמת ואחידה יותר וגם שומר על התכונות המכאניות והכימיות של הצבע, משפר את ההיצמדות, הרכות וגם את נוחות העבודה.

דילול לפי הוראות היצרן

באופן כללי, לצד כל המילים שלנו לגבי מענה לשאלה "איך מדללים צבע אקרילי?", ובהחלט זהו נושא חשוב ובהרקולס תמצאו גם צבעים אקריליים מעולים וגם חומרי דילול מקצועיים, בגדול אפשר גם לתמצת את המדריך הזה בכך שנאמר לכם לקרוא את הוראות היצרן של הצבע הרלוונטי ולדלל בהתאם להוראות אלו.

לכל סוג צבע אקרילי תכונות שונות ומאפיינים ספציפיים מבחינת חומרים, אופן ייצור, שימוש מיועד וכו', לכן כל יצרנית צבע מפרטת בצורה שימושית וברורה כיצד יש לבצע דילול צבע אקרילי, מבחינת כמויות, האם להשתמש במים או בחומר דילול ייעודי ואחר, אופן יישם המדלל והצביעה עצמה וכיוצא באלו.

שוב, גם כאן יש כלל אצבע כללי המוכר ומקובל בתעשייה, והוא שדילול של צבע אקרילי לא יהיה אף פעם בשיעור של מעל 25%. זה אומר שבגלל תכונות ומאפייני סוגי צבעים אקריליים אלו, לא עוברים יחס דילול של 25% (לרוב היחס אף נמוך מכך), הכוונה כמות מדודה אחת של מדלל לכל 3 כמויות מדודות זהות של צבע.

 

החומרים הדרושים לדילול צבע אקרילי

לפני שתתחילו לדלל את הצבע שלכם, עליכם להצטייד בחומרים ובכלים הדרושים לתהליך:

  • צבע אקרילי: בחרו צבע אקרילי באיכות גבוהה, ממותג מוכר ואמין ואשר מתאים לפרויקט שלכם.
  • חומר דילול: מים מזוקקים אם מדללים במים או חומר דילול איכותי, ייעודי ומקצועי המיועד לצבע אקרילי.
  • מיכל דילול: אתם צריכים כלי קיבול לדלל בו את הצבע, למשל דלי גבוה וריק, פחית, מגש צביעה.
  • מקל או אמצעי ערבוב: יש מערבבי צבע ייעודיים שניתן לחבר למשל למברגה כדי לערבב, אבל לפעמים מספיק גם "מקל" חזק ומתאים. משהו לערבב היטב ובצורה אחידה את התוצר המוגמר של הצבע + חומר הדילול.
  • בקבוק ריסוס: זהו אמנם אביזר שהוא ממש אינו חובה, אך בקבוק ידני לריסוס מים (שפריצר) יכול להיות אמצעי נוח לשלוט על כמות המים או חומר הדילול המוכנס לצבע.

קביעת הצמיגות והדלילות המדויקת

גם לפי הוראות היצרן של הצבע, גם לפי העדפה אישית וכמובן לפי סוג ומהות פרויקט הצביעה שאתם רוצים לבצע, רצוי להחליט לאיזו רמת סמיכות, או לחלופין איזו רמת דילול, רוצים להגיע בתהליך. הדילול יכול להיות נוזלי מאוד, צמיגי מעט וכל הטווח שבאמצע, ואת זה קובעים ומשיגים בעזרת דילול איכותי, מושכל ומותאם.

איך מדללים צבע אקרילי?

הדילול חייב להתבצע בהדרגה. אפילו אם יש לכם מידות צבע ומדלל מדויקות לפי הוראות היצרן, הוסיפו את המדלל בהדרגה ולאט ולא לשפוך הכל בבת אחת.

התחילו בהוספת מעט מים או מדלל ייעודי לצבע שלכם, ערבבו היטב ובידקו האם צריך עוד מדלל. אם צריך עוד, הוסיפו עוד , אבל בהדרגה ובעדינות, תוך כדי ערבוב טוב בין כל תוספת מדלל כזו. חושבים שהגעתם לרמת הדילול הנכונה, בצעו בדיקה קלה בעזרת רולר הרקולס אקרילי באזור נמוך או נסתר יותר של הקיר שרוצים לצבוע והבינו האם זהו המרקם המתאים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם