מה תפקידו של קבלן איטום?

האיטום הוא אלמנט חשוב ביותר בהצלחה או בכישלון של כל פרויקט בנייה או שיפוץ, מה שמונע מרטיבות ונזילות לגרום לנזקים חמורים לתשתית ולגימור של כל מבנה ובית.

בדיוק בגלל החשיבות של הנושא והצורך ליישום מדויק ואיכותי של משימות איטום, יש קבלני איטום ייעודיים ומקצועיים. היום נסקור את תפקידם.

למה אנחנו מתכוונים שאנחנו אומרים איטום או קבלני איטום?

הכוונה היא ליישום מקצועי ומותאם אישית של חומרים ומרכיבי בנייה ותשתית, במטרה למנוע חדירת מים, רטיבות ולחות לתוך מבנה, לתוך קירות או לתוך מרכיבי תשתית שונים במבנה כלשהו. איטום הוא תחום חשוב מאוד החל בפרויקטים קטנים וספציפיים כמו שיפוץ חדר מקלחת או מטבח ועד פרויקטים ענקיים ומורכבים כמו בניית בניין דירות גדול או מבנה תעשייתי.

קבלן איטום מקצועי משתמש כאמור בחומרי איטום למיניהם, בהתאמה אישית וטכנית למהות המשימה, סוג חומרי הבנייה, תנאי השטח וכיוצא באלו. כמו כן פעולות איטום בבנייה כוללות אלמנטים תשתיתיים ייעודיים ליצירת איטום או שיפור ביצועי האיטום, למשל רולקות על גגות או ברצפת הבסיס של חדרים רטובים.

איטום במבנים חדשים ואיטום משקם

קבלני איטום עוסקים בשתי קטגוריות מקצועיות מרכזיות, שכל אחת מהן כוללת בתוכה מגוון עצום של יישומים ומקרים כמובן. קטגוריות אלו הן איטום במבנים חדשים או מערכות תשתית חדשות ומצד שני, פעולת איטום משקמות במבנים קיימים, למשל לאחר תקלת נזילה או חדירת רטיבות או פשוט לחידוש האיטום הקיים.

פעולות האיטום השונות המבוצעות על ידי קבלנים ייעודיים ומיומנים בתחום נוגעות בעיקר לגגות, קירות חוץ ובחדרים רטובים ורצפות של חדרים רטובים.

כשל חמור באיטום! אתם לא רוצים את שזה יקרה אצלכם בבית

כשל באיטום יכול להוביל לשלל תקלות ובעיות, מן הסתם בעיקר של חדירת מים ורטיבות למקומות בהם תיווצר פגיעה בתשתית, במערכות, בגימורים האסתטיים במבנה וכן הלאה.
נזקים שגם יכולים להוות סיכון ושבכל מקרה יגרמו לעלויות תיקון מהותיות וצעדי שיקום ברמת מורכבות הנדסית משתנה.

מה קבלן איטום עושה בפועל?

ועכשיו הגענו ל"תכל'ס" של השאלה המובילה כאן:

אז מה הוא באמת עושה?

הוא מבצע בשיטות מקצועיות ועם חומרים ייעודיים איטום של גגות, איטום קירות חיצוניים, איטום חדרים רטובים, איטום מרתפים, איטום אלמנטים תשתיתיים במרפסות ועוד מגוון של משימות איטום פרטניות וספציפיות.

לשים לב שאתם בוחרים בקבלן מורשה:

נציין שכמו בהיבטים אחרים של ענף הבנייה, גם תחום האיטום עבר הסדרה בשנים האחרונות, כך שקבלן איטום מקצועי צריך היום להיות קבלן מוסמך ומורשה בתחום, בהמשך נסקור את ההבדלים בין ההסמכות של קבלני איטום בישראל.

מהם התפקידים המעשיים של קבלני איטום?

יחד עם חומרי איטום בהם הם משתמשים, ניתן למנות את הדוגמאות המובילות הבאות – כאשר לא כל קבלן מבצע את כל עבודות האיטום ויש כאלו המוגדרים למשל קבלן איטום גגות או קבלנים המתמחים ספציפית במרתפים וחדרים רטובים:

 • יישום בחום של יריעות ביטומניות לאיטום גגות שטוחים, משטחים חיצוניים ומרכיבי תשתית "רטובה" במבנה.
 • זיפות של גגות ומשטחים לצורך איטום כנגד גשם וחדירת רטיבות ולחות.
 • יישום והתקנה של חומרי איטום מקצועיים ומתאימים ברצפת הבסיס ובקירות של חדרים רטובים ובמטבחים.
 • איטום קירות חיצוניים בעזרת מריחת חומרי איטום מתאימים.
 • תיקון סדקים בגגות, תקרות וקירות ונקודות כשל באיטום קיים, כדי למנוע או לשקם נזקי רטיבות.
 • תיקון, ניקוי ותחזוקת מרזבים וניקוזים למניעת הצטברות מים על גגות ומרפסות.
 • במקרים מתאימים, הוא גם יכול לאתר, באמצעים טכנולוגיים או הנדסיים, נזילות או מוקדי כשל באיטום קיים, כדי לדעת מה צריך לתקן וכיצד אופטימאלית לבצע זאת.

כעת, אחרי שהגדרנו באופן כללי את תפקידיו ומה ההבדל העקרוני בפעולות בין קבלן איטום קירות לקבלן המתמחה בגגות למשל, אפשר להעמיק ולרדת לדקויות של תחום האיטום ועבודות הקבלנים הפועלים בתחום.

יישום איטום מקצועי ע"י קבלן איטום
קבלן איטום בפעולה

מה זה רטיבות מקומית וכיצד מטפלים בה?

יש כשלי איטום משמעותיים וגדולים מאוד, בהם יש למשל הצפה מסיבית של הנכס או חדירת הרבה מים/רטיבות לאזורים נרחבים. אך מצד שני, רוב המקרים של כשלי איטום הם של רטיבות מקומית.
הכוונה היא לנקודות פרטניות ומצומצמות יחסית שבהן יש חדירה של מים או רטיבות, למשל מיקום מסוים בתקרה או בקיר, נזילה מחלון שאינו מותקן או מתפקד כראוי וכיוצא באלו.
 

איך רטיבות מקומית באה לידי ביטוי?

רטיבות מקומית מתבטאת למשל בכתמי רטיבות או עובש קטנים על התקרה או בפינות החיבור בין הקיר לתקרה או אם מזהים כתם רטיבות בחלק מסוים של אחד הקירות בבית.
רטיבות כזו יכול לנבוע מכשל איטום יחסית קטן, למשל בגג, בחיבור בין שתי דירות זו מעל זו או בקיר וכמו כן מנזילה של צנרת בתוך הקיר/התקרה.

טיפול בנזקי רטיבות

הטיפול במקרה של רטיבות מקומית תלוי כמובן במקור הבעיה.
אם הבעיה היא באיטום חיצוני, מנקים את האזור הרלוונטי ואוטמים אותו מחדש בצורה טובה, עם חומר איטום ייעודי או למשל חידוש יריעה ביטומנית.

אם מקור הרטיבות בנזילה בצנרת פנימית, צריך להגיע למקור הנזילה (לרוב דרך שבירת קיר/תקרה) ולבצע תיקון מדויק ונקודתי. לאחר הטיפול, יש גם לטפל במקוד הרטיבות בתוך הבית כנגד התפתחות עובש ולרוב גם לצבוע מחדש.

איתור נזילות ע"י קבלן איטום

בעיות רטיבות וחדירת מים לתוך מבנים ובתים הן לא אחת לאו דווקא בעיות של איטום חיצוני אלא תוצאה של נזילות מהצנרות המותקנות בתוך תשתית המבנה, לא אחת מדובר על מקרים מורכבים יותר לטיפול ותיקון מכיוון שיש להשיג גישה ישירה לצנרת הפגומה האחראית לנזילה, מה שכרוך בשבירת אלמנטים מבניים.

למרבה המזל, הטכנולוגיה בתחום זה התפתחה מאוד והיום ניתן בקלות ובדיוק רב לאתר נזילות בתוך קירות ורכיבי תשתית.
לא בכל מקרה השירות הספציפי הזה מוצע, אך אם כן, איתור נזילות יבוצע באמצעות מצלמות תרמיות מיוחדות, אשר מזהות הפרשי טמפרטורה בין עצמים וגופים.

כך, אם יש נזילה בתוך הקיר, המצלמה התרמית תזהה זאת לאור הפרשי הטמפרטורה של המים הנוזלים לעומת הקיר והסביבה (קרם או חמים כאחד כמובן).

האם מקבלים אחריות על האיטום?

ודאי שחשוב לקבל אחריות על כל העבודות שקבלן האיטום ביצע אצלכם בנכס, כאשר הנושא צריך להיות כתוב ומוגדר במסמך הקובע את תנאי ההתקשרות בין הצדדים ומפרט את מרכיבי העבודה.
אחריות יכולה להיות ל-3 חודשים לעבודות קטנות וגם לתקופה של כמה שנים לאיטום גג שלם, תלוי ביישום הספציפי, בתנאי השטח ובמהות משימת האיטום שבוצעה.

איך לבחור קבלן לעבודות איטום?

 • הקפידו לעבוד רק מול קבלני איטום רשומים / מורשים – זה אומר שהם עמדו בהגדרות הפיקוח וההסמכה של המדינה. קבלן רשום או מורשה זה אותו הדבר.
 • לבדוק שלקבלן יש את האישורים הנדרשים לסוג העבודה שיש לבצע – למשל היתר לעבודה בגובה לקבלן איטום גגות.
 • יש לוודא שלקבלן יש את הניסיון הדרוש למשימה עבורה הוא נדרש, למשל קבלן איטום קירות או איטום חדרים רטובים שאכן מכיר ומנוסה בתחום ספציפי זה.
 • שימו לב להגדרות האחריות וודאו שנושא האחריות רשום ומוגדר במפורש במסמך ההתקשרות עם הקבלן.
 • בדקו האם הקבלן עובד עם חומרי איטום תקניים, בתוקף ואיכותיים המותאמים למשימות הרלוונטיות.

חברת הרקולס מתמחה באספקת חומרי איטום מקצועיים לקבלני איטום וללקוחות קמעונאיים וסיטונאיים.
כולל יריעות ביטומניות תקניות, זפת לאיטום, פריימרים, חומרי איטום סיליקוניים, צמנטיים, אפוקסי לאיטום, פוליאוריתן לאיטום, חומרי איטום אקריליים ועוד.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם