מה תפקידו של קבלן איטום? מה תפקידו של קבלן איטום? - הרקולס

מה תפקידו של קבלן איטום?

אמנם לא "נוצץ" ומוכר כמו היבטים אחרים בענף הבנייה, אך למעשה האיטום הוא אלמנט חשוב ביותר בהצלחה או בכישלון של כל פרויקט בנייה או שיפוץ, מה שמונע מרטיבות ונזילות לגרום לנזקים חמורים לתשתית ולגימור של כל מבנה ובית. בדיוק בגלל החשיבות של הנושא והצורך ליישום מדויק ואיכותי של משימות איטום, יש קבלני איטום ייעודיים ומקצועיים. היום נסקור מה תפקידו של קבלן איטום.  

כאשר אנו מדברים על איטום ועל קבלני איטום, הכוונה היא ליישום מקצועי ומותאם אישית של חומרים ומרכיבי בנייה ותשתית, במטרה למנוע חדירת מים, רטיבות ולחות לתוך מבנה, לתוך קירות או לתוך מרכיבי תשתית שונים במבנה כלשהו. איטום הוא תחום חשוב מאוד החל בפרויקטים קטנים וספציפיים כמו שיפוץ חדר מקלחת או מטבח ועד פרויקטים ענקיים ומורכבים כמו בניית בניין דירות גדול או מבנה תעשייתי. 

קבלן איטום מקצועי משתמש כאמור בחומרי איטום למיניהם, בהתאמה אישית וטכנית למהות המשימה, סוג חומרי הבנייה, תנאי השטח וכיוצא באלו. כמו כן פעולות איטום בבנייה כוללות אלמנטים תשתיתיים ייעודיים ליצירת איטום או שיפור ביצועי האיטום, למשל רולקות על גגות או ברצפת הבסיס של חדרים רטובים. 

יריעות תיטומניות

איטום במבנים חדשים ואיטום משקם

קבלני איטום עוסקים בשתי קטגוריות מקצועיות מרכזיות, שכל אחת מהן כוללת בתוכה מגוון עצום של יישומים ומקרים כמובן. קטגוריות אלו הן איטום במבנים חדשים או מערכות תשתית חדשות ומצד שני, פעולת איטום משקמות במבנים קיימים, למשל לאחר תקלת נזילה או חדירת רטיבות או פשוט לחידוש האיטום הקיים. 

פעולות האיטום השונות המבוצעות על ידי קבלנים ייעודיים ומיומנים בתחום נוגעות בעיקר לגגות, קירות חוץ ובחדרים רטובים ורצפות של חדרים רטובים. 

כשל באיטום יכול להוביל לשלל תקלות ובעיות, מן הסתם בעיקר של חדירת מים ורטיבות למקומות בהם זו תיצור פגיעה בתשתית, במערכות, בגימורים האסתטיים במבנה וכן הלאה. נזקים שגם יכולים להוות סיכון ושבכל מקרה יגרמו לעלויות תיקון מהותיות וצעדי שיקום ברמת מורכבות הנדסית משתנה. 

מה קבלן איטום עושה בפועל?

ועכשיו הגענו ל"תכל'ס" של השאלה המובילה כאן, שהיא מה תפקידו של קבלן איטום. קבלן איטום מבצע בשיטות מקצועיות ועם חומרים ייעודיים איטום של גגות, קירות חיצוניים, איטום חדרים רטובים, איטום מרתפים, איטום אלמנטים תשתיתיים במרפסות ועוד מגוון של משימות איטום פרטניות וספציפיות. 

נציין שכמו בהיבטים אחרים של ענף הבנייה, גם תחום האיטום עבר הסדרה בשנים האחרונות, כך שקבלן איטום מקצועי צריך היום להיות קבלן איטום מוסמך ומורשה. 

בין התפקידים המעשיים של קבלני איטום, יחד עם חומרי איטום בהם הם משתמשים, ניתן למנות את הדוגמאות המובילות הבאות: 

  • יישום בחום של יריעות ביטומניות לאיטום גגות שטוחים, משטחים חיצוניים ומרכיבי תשתית "רטובה" במבנה.
  • זיפות של גגות ומשטחים לצורך איטום כנגד גשם וחדירת רטיבות ולחות. 
  • יישום והתקנה של חומרי איטום מקצועיים ומתאימים ברצפת הבסיס ובקירות של חדרים רטובים ובמטבחים. 
  • איטום קירות חיצוניים בעזרת מריחת חומרי איטום מתאימים. 
  • תיקון סדקים בגגות, תקרות וקירות ונקודות כשל באיטום קיים, כדי למנוע או לשקם נזקי רטיבות. 
  • תיקון, ניקוי ותחזוקת מרזבים וניקוזים למניעת הצטברות מים על גגות ומרפסות. 
  • במקרים מתאימים, קבלן איטום גם יכול לאתר, באמצעים טכנולוגיים או הנדסיים, נזילות או מוקדי כשל באיטום קיים, כדי לדעת מה צריך לתקן וכיצד אופטימאלית לבצע זאת. 

חברת הרקולס מתמחה באספקת חומרי איטום מקצועיים לקבלני איטום וללקוחות קמעונאיים וסיטונאיים, כולל יריעות ביטומניות תקניות, זפת לאיטום, פריימרים, חומרי איטום סיליקוניים, צמנטיים, אפוקסי לאיטום, פוליאוריתן לאיטום, חומרי איטום אקריליים ועוד. 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם