איטום בהתזה

התזה היא אחת השיטות היעילות, הנוחות והאיכותיות ליישום חומרי איטום, על מגוון רחב של משטחים ויישומים. בישראל ובעולם מיישמים איטום בהתזה, עם חומרים ייעודיים ומתקדמים, בפרויקטים כגון איטום כבישי אספלט, דרך איטום גגות ומרתפים ועד איטום רכיבי תשתית פרטניים ומורכבים. היום נסביר על טכניקות וחומרים להתזת איטום, על היתרונות ועל המשמעויות של הבחירה בדרך זו.

למה לבחור דווקא בהתזה?

כפי שניתן להבין מהשם של טכניקת איטום זו, היישום של שכבת חומר האיטום מתבצע באמצעות התזה שלו, עם מכונות ייעודיות ומיוחדות בהתאם לסוג החומר ומאפייני הביצוע, זאת בניגוד למריחה או חימום/הדבקה של יריעות איטום כמו יריעות ביטומניות.

התהליך מתבצע, במהות הבסיסית ביותר שלו, כמו צביעה , כאשר העובדים משתמשים במכונה ומתיזים את חומר האיטום ברסס חזק, מדויק ובכמות מדודה על גבי הגג, הרצפה, הקיר או רכיב התשתית שיש לאטום.

באמצעות שימוש בטכניקת זו ניתן לקבל כיסוי אחיד ואיכותי מאוד, במהירות עבודה גבוהה יחסית ועם חדירות וכיסוי טובים של החומר. לכן במקרים רבים מאוד קבלני איטום וגם לקוחות הקצה יעדיפו טכניקה זו על פני הדבקת יריעות ביטומניות או יישום האיטום במריחה.

יתרון נוסף של בחירה בטכניקת ההתזה היא זמן ייבוש קצר יותר לעומת אלטרנטיבות כמו יישום במריחה או שריפה וחימום של יריעות ביטומניות, כמו כן,  אין כלל חימום מסיבי של החומר כפי שקיים כהכרח עם יריעות וזפת חמה.

כמובן שיש מקרים בהם הנחת יריעות ביטומניות או שימוש בחומר איטום מיוחד שאינו ביטומני יתאימו ויהיו הגיוניים יותר מבחינה הנדסית או כלכלית לעומת התזה. אך חשוב להבין שאיטום בהתזה מספק ביצועים מעולים, תוצאות עמידות ואמינות והוא מביא שלל יתרונות לגגות, מרתפים, קירות ורכיבי תשתית קיימים כמו חיבורים וכניסות של צנרת, יסודות, עמודים וכן הלאה.

סוג המכונה בהתאם לסוג חומר האיטום

באיטום מותז יש, בגדול, שני סוגי מכונות ייעודיות ליישום חומרים אלו, כאשר המכונה הנבחרת נקבעת לפי סוג חומר האיטום בו עושים שימוש.

  • חומר איטום חד רכיבי : מתיזים על גבי המשטח המטופל רק את חומר האיטום עצמו, אשר נדבק למשטח ומשיג את האטימה הרצויה. אלו חומרים חד רכיביים, בכך שהם מגיעים מוכנים לשימוש ופועלים בלי צורך לערבב עם עוד חומר – בעיקר חומרים ביטומניים בעלי פיזור פולימרי. משתמשים במכונות מתאימות להתזת חומר חד רכיבי, בתהליך מעט פשוט ומהיר יותר.
  • חומר איטום דו-רכיבי: חומרים דו רכיביים מורכבים משני אלמנטים, היוצרים יחד יישום חזק ויציב יותר, מה שמתאים למצבים מסוימים באיטום מבחינת סוג המשטח המטופל ו/או תנאי הסביבה – למשל חומר ביטומני בתוספת צמנט יבש.. כדי לבצע איטום התזה עם חומר דו רכיבי חובה להשתמש במכונה מיוחדת, המסוגלת ליצור את הערבוב הנכון בין שתי הזנות החומרים. בדר"כ מדובר על התזת חומר איטום ביחד עם חומר מלח מיוחד, המתחבר עם האיטום, מקשיח אותו ומשפר את יכולות האיטום.

איטום גגות בהתזה

אחת המשימות שהכי מתאימות לביצוע איטום בהתזה היא איטום גגות, כאשר אכן זו אחת הטכניקות הפופולאריות והמועדפות על ידי קבלני איטום רבים, מפקחים, אנשי מקצוע ולקוחות הקצה. בשיטה זו ניתן לסיים את איטום הגג, בצורה אחידה, איכותית ומלאה, בזמן מהיר יותר לעומת יריעות ביטומניות, אין צורך בתהליך השריפה והחימום של היריעות, הדבקת חיבורי היריעות והסיכום הנלווה לכך לקרעים וכשלי חיבור וכל העבודה מסתיימת במהירות ויעילות משודרגות.

ברוב המוחלט של המקרים הכוונה היא להתזת חומר ביטומני לאיטום ולא התזת חומרי איטום אקריליים וכיוצא באלו, למרות שגם זו אפשרות קיימת ורלוונטית לטכניקת יישום זו. מה שכן, אם בוצע איטום אקרילי, אין לבצע איטום ביטומני ישירות על גבי היריעות או החומר האקרילי, כי ההיצמדות וההתחברות לא תהיה תקינה ואיכותית מספיק.

איטום גגות בהתזה מתאים לגגות שטוחים כמובן, כאשר לא אחת בוחרים בשיטה זו לגגות בעלי שטח יחסית גדול, בין אם פרטיים למגורים ובין אם מבנים ציבוריים ומוסדיים. כמובן שלפני ביצוע האיטום, יש להכין את הגג מבחינת ניקיון יסודי, תיקון נזקים מבניים והזזת אלמנטים פיזיים שיפריעו ליישום חומר האיטום ומהלך העבודה התקין והבטיחותי.

שיטה זו מתאימה לגגות שטוחים אך גם לגגות עם שיפוע (רק יצוקים ולא רעפים כמובן). כמו כן, מתאימה מאוד לגגות שעליהם מתקנים ומערכות כגון מיזוג, צ'ילרים, משאבות חום וכיוצא באלו, מכיוון שבאמצעות ההתזה אפשר להשיג איטום איכותי וחזק גם באזורים בעייתיים וקשים יותר לגישה ועבודה, בניגוד להדבקת יריעות ביטומניות.  

מצבים המתאימים לאיטום גג באמצעות התזה

  • גגות אנכיים ו/או גדולים.
  • כשיש בגג שינויים חדים ומהותיים בגבהים או למשל הרבה הפרעות של מערכות ומתקנים.
  • גגות עם ריבוי צינורות ומערכות דודי שמש לחימום מים, מה שיפריע להדבקה של יריעות ביטומניות.
  • גגות שטוחים / משופעים עם הרבה הפרעות ומכשולים שלא מאפשרים יריעות איטום.

איטום מרתפים וקירות בהתזה

לא רק גגות אפשר לאטום בצורה זאת. למעשה, השיטה טובה מאוד גם לאיטום מרתפים, חדרים רטובים וקירות פנימיים וחיצוניים. הודות ליתרונות של כמו – מהירות, אחידות, כיסוי מעולה ועוד. כך אפשר לקבל כיסוי רציף ואיכותי לכל אורך המרתף או הקיר, בלי חיבורי יריעות ביטומניות העלולים להיפגע תחת עומסים ולחצים.

בהקשר לקירות, בדרך כלל יבצעו התזת חומר איטום קירות חיצוניים, לא מוחלקים ולרוב גדולים ו/או גבוהים, אך ניתן ליישם כך גם בקירות פנימיים ואף בחדרים רטובים אחרי שלב ההכנות ולפני גמרים.

מרתפים מקבלים תוצאות איטום טובות מאוד עם יישום טכניקות התזה, כאשר חשוב מאוד לבצע את העבודה עם גורם מקצועי ומומחה ותוך בחירה מתאימה ומושכלת של החומר המתאים ביותר, כמות שכבות וכיוצא באלו. ניתן להשיג כיסוי איכותי, עבה וביצועים מעולים, אך בשל המורכבות ההנדסית והמבנית של מרתפים לגבי איטום וחדירת רטיבות ולחות, חייבים להית מאוד מדויקים בסוג החומר, טיב ומידת הישום.

איטום בהתזה עם הרקולס

קטלוג חומרי האיטום של הרקולס מציע כמה וכמה אפשרויות המתאימות ליישום באמצעות מכונות התזה, כאשר יש לנו במלאי גם חומרי איטום חד רכיביים וגם חומרי איטום דו רכיביים, בהתאם לצרכים ולנסיבות הפרטניות שעבורם מיועד החומר.

  • דלי חומר איטום ביטומני מחוזק עם פיברגלס: חומר צמיגי ואיכותי, חד רכיבי, ניתן ליישום בהתזה עבה עם או בלי יישור ידני עם שפכטל. החומר ביטומני וכולל גם תוספות פולימרים וסיבי פיברגלס לחיזוק. ללא סולבנטים ומוכן לשימוש.
  • חומר איטום ביטומני גום BT-300: ביטומני חד רכיבי, עם תוספת של חומרי גומי מיוחדים ושרף פולימרי לחיזוק ושיפור האיטום. מתאים לשימוש חיצוני ופנימי, יסודות, מרתפים, חדרים רטובים, לביצוע גישור איטום על סדקים קפילריים בקירות וברצפה.
  • ספריי זפת למשימות איטום קטנות ונקודתיות: כאשר יש צורך באיטום נקודתי וקטן יחסית, ספריי הזפת של הרקולס מספק ביצועים טובים ויישום בטכניקה הפשוטה והנגישה ביותר של איטום בהתזה, בלי מכונות מורכבות ויקרות אלא עם פחית תרסיס ייעודית.

רוצים לשמוע עוד על חומרים מתאימים לאיטום ? מחפשים ייעוץ מומחה? פנו להרקולס וצוות הסוכנים שלנו ישמח לעזור!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם