החלקת קירות בשפכטל: לעבוד כמו מקצוענים

תחום הבנייה והשיפוצים מגוון מאוד בעבודות המצריכות מיומנות, ידע מקצועי, ניסיון וגם חוש אסתטי מצד בעלי המלאכה העוסקים בכך. אך גם בתוך התחום הרחב הזה, אין הרבה עבודות המייצגות ומיישמות בצורה כה ברורה, מרשימה ומדויקת את אותה מיומנות וניתן אף לומר יכולות של רבי-אומן כמו החלקת קירות בשפכטל.

הקירות של בתים, דירות, משרדים ומבנים אחרים הם בין המרכיבים המבניים העוברים הכי הרבה שינויים ואשר מצריכים הכי הרבה תחזוקה, גם בשלבי הבנייה הראשוניים ובהחלט גם בעת שיפוצים או אפילו רק אחזקה אסתטית בסיסית. ההחלקה של משטחי קירות בעזרת חומרים ייעודיים וכלי עבודה ספציפיים היא מה שמאפשר את הבסיס האיכותי, האחיד והחלק של הקיר, להתאמה אישית מושלמת של המראה והסגנון, העלמת פגמים למיניהם ושאר היבטים.

לראות טייח עובד ומחליק קיר, ביד אומן מדויקת, זהירה ובטוחה, זו כאמור אחת החוויות הכי יפות ומספקות בתחום הבנייה והשיפוצים, עם תוצאות המשפיעות מהותית וישירות על המראה הכולל של הקירות והפרויקט כולו. היום צוות הרקולס יספק לכם מדריך החלקת קירות בשפכטל אמריקאי ובכלל, כדי שגם אתם תוכלו להתחיל להתמקצע במיומנות איכותית ונדרשת זו.

שיפוצניק מחליק קיר
Image by freepik

מצבים בהם מחליקים קירות

כאשר מדברים על החלקת קירות, הכוונה היא לשלב הכמעט סופי בבניית או שיפוץ קיר פנימי, לפני צביעה.

כך, בקיר פנימי הזקוק לשיפוץ, השבחה או שדרוג, אחרי שמבצעים תיקונים בעזרת טיח גבס או כל חומר מתאים אחר ובהתאם לסוג הקיר לעיתים גם אחרי יישום שליכט לבן לגימור, יגיע השלב של יישום החומר המכונה שפכטל אמריקאי בעזרת מרית וטכניקת עבודה מתאימה לקבלת מראה חלק, אחיד ואסתטי של הקיר – מה שיאפשר צביעה קלה ויעילה ותוצאות ויזואליות מעולות.

גם בקירות חדשים לגמרי, שלבי הגמר הסופיים כוללים החלקת קיר בשפכטל כדי לקבל את המראה החלק, האחיד וקיר שמוכן לצביעה. כאשר מתכוונים ליישם על הקיר המוגמר צבע מיוחד, יש מצבים רבים בהם יש דגש מהותי יותר על ביצוע מושלם של החלקת הקיר עם החומר המתאים ובטכניקה מעולה, כדי שהתוצאה הסופית תהיה חלקה ואסתטית במיוחד.

חשוב לציין שהחלקה בשיטה זאת אינה מתאימה לקירות חוץ ולקירות כאשר מדובר על איטום חדרים רטובים – כי החומר לא מותאם ולא עמיד למצבים ותנאי שימוש אלו.

להחליק קיר עם שפכטל – חומר או כלי עבודה?

בתחום הבנייה והשיפוצים בישראל יש חפיפת מושגים מסוימת, אשר יוצרת בלבול לעיתים בקרב חלק מהאנשים. אז בואו נסגור את הפינה הזו. האם בשפכטל להחלקת קירות הכוונה היא לחומר בניין שאותו מיישמים על הקיר או האם הכוונה היא לכלי העבודה שאיתו מבצעים את ההחלקה?

ובכן, באופן כללי שתי התשובות נכונות. למרית שאיתה עובדים בפרויקטים של החלקת קירות אכן נהוג לקרוא שפכטל (שם המגיע מגרמנית), כאשר בו זמנית וכתוצאה ממוצר היסטורי שהופיע בשוק המקומי לפני עשורים רבים, גם לחומר המילוי וההחלקה קוראים שפכטל, כאשר הסוג המרכזי והעיקרי של חומר מילוי והחלקה המגיע מוכן לשימוש נקרא שפכטל אמריקאי.

How to smooth walls
Image by freepik

שלבי הביצוע של החלקת קיר

לא רק שעבודת ההחלקה עצמה היא מעט מורכבת ליישום ודורשת פיתוח מיומנות ובהחלט גם ניסוי וטעיה, אלא שיש שלבים שחשוב לבצע כדי לקבל תוצאות אופטימאליות.

  • לוודא שהקיר נקי מפריטים כמו דיבלים, מסמרים, מסגרות של קופסאות חשמל או תקשורת וכו'.
  • חובה לבצע מראש סתימה של חורים ותיקון איכותי של סדקים ופגמים בקיר, לא מיישמים על הפגמים האלו!
  • מנקים את הקיר מאבק, חלקי צבע וכל דבר אחר שיכול לפגוע בתהליך.
  • אם רוצים להיות על הצד הבטוח, לפני יישם חומר ההחלקה מיישמים על הקיר שכבה של חומר מקשר על בסיס מים (כמו פריימר יסוד אקרילי של הרקולס) כדי לחזק את היקשרות חומר ההחלקה לתשתית הקיר.
  • עכשיו זה ה"מאני טיים", בעזרת מרית רחבה וחומר החלקה איכותי מיישמים על הקיר בתנועות בטוחות ואיכותיות, לפי הטכניקה שאתם מעדיפים (מלמעלה למטה, קודם למטה ולמעלה ואז את אמצע הקיר וכו'). לקירות במצב סביר אפשר לשים שתי שכבות, לקירות שהתחילו במצב פחות טוב וישר, עדיף לשים 3 שכבות.
  • לאחר סיום החלקת קירות בשפכטל וייבוש מלא של החומר, חשוב ללטש את הקיר כדי להגיע לתוצאה אחידה וחלקה יותר וגם להסיר שאריות ועודפי חומר. עושים זאת עם נייר ליטוש או עם מכונת ליטוש ייעודית.
  • עוד רגע מסיימים, אחרי כל זה, צובעים את הקיר עם חומר מקשר מתאים – דוגמת פריימר יסוד אקרילי – אשר מסייע מאוד בחיבור הצבע שבו צובעים את הקיר לתשתית הקיר.
  • עכשיו צובעים את הקיר בצבע לבחירתכם, עם רולר ומברשת או בהתזה.

 

להחליק קירות זו עבודה ממושכת, לא פשוטה ואשר מצריכה מיומנות, אבל למרות זאת אתם יכולים לבצע אותה לבד ולאו דווקא עם בעל מקצוע. קחו בחשבון שתהיה לכם עקומת למידה, תעשו טעויות וייקח לכם יותר זמן, אבל אפשר להגיע לתוצאות יפות! הקפידו להשתמש בחומרים וכלים איכותיים ומתאימים וליישם טכניקה נכונה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם