איטום חלונות – כל מה שצריך לדעת

אין ספק שאחד הדברים הכי מעצבנים, מתסכלים ומטרידים שיכולים להיות הוא חלון שאינו אטום, חלון שנכנסים אליו מים מגשם או השקיה או כזה המכניס אוויר קר פנימה בחורף ו"מבריח" את קור המזגן החוצה בקיץ. לכן, לצד בחירת חלונות איכותיים, מתאימים ואמינים, חשוב להקפיד מאוד על הנושא של האיטום, רצוי כבר בשלב הבנייה וההתקנה מלכתחילה, אך יש גם פתרונות איטום לחלונות שכבר מותקנים בבית או בעסק וסובלים מכשלי איטום.

צוות הרקולס, המומחים בפתרונות איטום איכותיים לענף הבנייה ולתעשייה,  מסביר לגבי תהליך האיטום של חלון, המוצרים הרלוונטים  ואיך עושים זאת נכון.

למה חשוב לאטום חלונות

כפי שכבר הזכרנו בפתיחה, נושא האיטום בכללותו הוא חשוב ומהותי מאוד. בדומה לתחום בנייה אחר כמו בידוד תרמי ואקוסטי, גם האיטום לא תמיד זוכה לתשומת הלב ולכבוד הראויים לו. כאשר למעשה, זה ממש קריטי להשתמש במוצרי איטום איכותיים ולאטום את החלונות שלכם בצורה אופטימאלית.

זה חשוב כי איטום איכותי מונע כניסת מים ורטיבות לחלק הפנימי של החלון והמבנה, מונע מקרי התעבות מים על החלון והרטבת פנים המבנה, מונע חדירת אוויר חיצוני או בריחת אוויר פנימי (בעיקר בהיבט של חום וקור) בין החלון לאלמנטים התשתיתיים של המבנה. האיטום גם משפר את האקלים הפנימי במבנה וגם חוסך בהוצאות חימום וקירור. בנוסף, איטום איכותי ומתאים יכול לשפר בצורה בלתי מבוטלת את רמת הבידוד האקוסטי ולצמצם חדירת רעשים חיצוניים לתוך המבנה דרך פתחים לא אטומים בתשתית החלון.

מתי צריך לאטום חלונות

בגדול, זה מאוד פשוט להבין מתי חלון צריך איטום מחדש. אם יורד בחוץ גשם או שיש השקיה פועלת ונכנסים מים דרך מסגרת החלון או אם רואים רטיבות מסביב לחלון, כנראה שיש לכם בעיית איטום ועליכם ליישם פתרון איטום מתאים.

מה הסיבות האפשריות לחדירת המים פנימה?

בעיות איטום בחלונות יכולות הן מאיטום ראשוני לא איכותי ולא מתאים של החלון לקיר או לבסיס והן משחיקה טבעית של מרכיבי החלון, בכל אחד מהמקרים יש לטפל בבעיה בהקדם ובצורה המקצועית המתאימה ביותר. חדירות רטיבות מחלון לתוך הקיר והבית עשויה למשל להיות תוצאה של כשל איטום/חיבור בברגים המחברים את הפרופילים לתשתית, במסילות החלון, בגומיות האיטום וכיוצא באלו.

בנוסף לחדירת רטיבות, ישנם מצבים בהם חלון אינו אטום כהלכה אך הבעיה אינה בחדירת מים אלא דווקא בחדירת ובריחת אוויר דרך מסגרת או תשתית החלון, מה שפוגע באיטום ובידוד האקלימי של הבית.

ביצוע עבודות איטום לחלונות
יישום איטום חלון . קרדיט: Image by graystudiopro1 on Freepik

ארבעה דברים שאסור לשכוח באיטום חלונות

 

1. משקוף עיוור פתרון נהדר. אם אין לכם תשימו דגש רב על האיטום :

היום, רוב החלונות מותקנים על גבי משקוף עיוור, שיהיה לרוב עשוי אלומיניום ויחובר כיחידה אחת לתשתית הבטון של המבנה ולפתח הייעודי לחלון. אך אפילו אם אתם עובדים עם פתרון אחר, ללא משקוף עיוור אלא עם התקנה ישירה של חלון מדויק לפתח הייעודי עבורו, האיטום הוא נקודה קריטית שחייבים לשים עליה דגש בלתי מתפשר.

2.נקודות החיבור הן נקודת התורפה.

בכל צורת התקנה וכל סוגי החלונות – אלומיניום, עץ, PVC וכו' – חובה לאטום היטב את נקודות חיבור והתממשקות המשקוף העיוור לתשתית פתח המבנה, איטום עמיד בחיבור מסגרת החלון למשקוף העיוור או לתשתית המבנה וכמובן איטום בין כל המרכיבים הרלוונטיים בחלון עצמו.

3.לא לפספס את המסילות והצירים:

החלון צריך להיות אטום לכניסת מים ואוויר במסילות, בצירים, בנקודות המפגש עם מסגרת החלון, בין חלונות כאשר הם סגורים ומן הסתם שחייב להיות איטום מושלם בין חיבור הזכוכית למסגרת החלון, לא משנה מאיזה חומר היא עשויה. כמו כן, אם החלון יושב על משטח שיש, כפי שמקובל במקרים רבים בישראל, החיבור בין החלון לשיש חייב להיאטם היטב מראש, מבחוץ ומבפנים.

4.חומר איטום חלונות צריך להיות חזק ועמיד-

הוא חייב להיות ייעודיי למטרה זו ומסוגל לעמוד למשל גם בשחיקה של קרינת השמש החזקה בישראל ושחיקה פיזית בעקבות שימוש בחלון לאורך זמן, חומרי איטום צרכים להיות כאלו שלא יתייבשו ויישחקו במהירות ושלא יתנתקו מהתשתית שאליה הם מחוברים.

איטום חלון פנימי

הכוונה כאן היא לאיטום חלקו הפנימי של החלון, הצד הפונה לתוך הבית. כאן מתאימים חומרי איטום לשימוש פנימי, למשל ליישום במסילות החלון ובנקודות המגע של הזכוכית עם מסגרת החלון, כאשר מאוד נפוץ לראות שימוש בחומר איטום והדבקה כמו סופר 7.

יישום של איטום חלון
איטום חלון - קרדיט: Image by tonodiaz on Freepik

איטום חלון חיצוני

איטום חלקו החיצוני של החלון הוא הקריטי ביותר במסגרת קטגוריית איטום זו,
כך שיש להשתמש לחלק החיצוני בחומרים המתאימים ליישום ושימוש חיצוני ולבצע את העבודה בצורה מדויקת ומקצועית. 

נקודות האיטום המרכזיות הן כאמור היכן שמסגרת החלון נוגעת בקירות ובבסיס פתח החלון, היכן שהחלון מתחבר לתשתית המבנה. במקרים רבים של יישום על קירות חיצוניים, יש צורך להשתמש בפריימר מתאים לפני יישום של חומר האיטום וההדבקה עצמו, כדי לוודא היקשרות טובה ועמידה.

מוצרים לאיטום חלונות מבית הרקולס

זקוקים לחומרים ומוצרים לצורך התקנת חלונות חדשים כאלו שכבר מותקנים ודולפים או שהאיטום שלהם נפגם? להרקולס מגוון פתרונות חכמים ומתקדמים לאיטום חלונות ורכיבי תשתית נוספים במבנה.

דוגמאות למוצרי איטום חלון ובכלל מבית הרקולס כוללות למשל מיכלי סיליקון איטום עמיד וייעודי לכך, דבק שיש, דבק אפוקסי חזק לתיקוני נזקים קלים בחלון, שרוולי חומרי איטום מקצועיים לאלומיניום ובטון, ועוד מוצרי איטום כך שניתן להשיג התאמה אישית מושלמת לצרכים המיוחדים והספציפיים של כל חלון וכל סוג תשתית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם