איטום פרגולות סנטף

בישראל, אחד מחומרי הקירוי הנפוצים והפופולאריים ביותר לפרגולות וסככות הוא הסנטף, אותם לוחות גליים עשויים פוליקרבונט קל ועמיד. קירוי וחיפוי פרגולות עם לוחות סנטף מציע שלל אפשרויות גימור ומגוון יתרונות מעשיים וכלכליים, אך כמו כל חומר, בטח כאשר מדובר על משטחים גדולים וחשופים של גג פרגולה או סככה, תקלות יכולות לקרות וגג הפרגולה שלכם יכול להפוך ללא אטום בנקודות מסוימות.

צוות הרקולס יסביר אודות איטום פרגולות סנטף, מדוע חשוב לא להזניח בעיות של איטום גגות, באילו חומרים מומלץ להשתמש וכל מה שעליכם לדעת על הנושא.

מה זה סנטף ומה תפקידו?

השם הזה אולי מוכר לכם כי הוא הפך בישראל לגנרי ללוחות פוליקרבונט גליים המיועדים בעיקר לצורך בניית גגות וחיפוי על יישומי בנייה, פרטית ברובה, בבתים, גינות וחצרות. סנטף הוא למעשה שם של מותג ספציפי, המקורי שהציע את השילוב המצוין והשימושי כל כך של לוח פוליקרבונט גלי בשלל גימורים, מותג מבית ענקית הפלסטיקה לתעשיית הבניה, פלרם מקיבוץ רמת יוחנן. אך בשוק יש היום גם לוחות "סנטף" מבית יצרניות אחרות, מהארץ ומחו"ל.

הלוח מיוצר מפוליקרבונט, שהוא פולימר תרמו-פלסטי המספק תכונות מצוינות ושימושיות של חוזק רב מאוד, משקל נמוך, עמידות לקרינת שמש ולפגעי מזג אוויר נוספים וגם יכולת ייצור בשלל צורות, צבעים ורמות שקיפות. במהות הכי בסיסית שלו, מדוב על לוח פוליקרבונט גלי, שיכול להגיע במגוון צבעים, בכמה וכמה רמות של שקיפות ומיועד ליישומי קירוי וחיפוי, בעיקר לגגות של פרגולות ומבנים "קלים" אך גם ליישומים אחרים.

פרגולה מרשימה ובנויה היטב
Image by freepik

בעיות איטום בלוחות סנטף לקירוי

כאמור, הוא מיוצר מפוליקרבונט, חומר מאוד עמיד וחזק, כך שלוחות הגג האלו עמידים בצורה טובה מפני שבירה, עמידים לשחיקת של קרינת השמש, עמידים למים ורטיבות וכן הלאה. אך שוב, מכיוון שהם משמשים לקירוי משטחי גג די גדולים וחשופים וגם יש לחבר את הלוחות לתשתית הגג של הפרגולה, יכולים להתרחש נזקי או כשלי איטום שיגרמו לכך שמים יחדרו את הסנטף ויגיעו אל מתחת לגג. למשל עקב סדק שנוצר בלוח, או כתוצאה מדריכה לא נכונה על הלוח, קידוח לא איכותי או מדויק לחיבור לתשתית הגג או אף נפילת חפץ כבד על גג הסנטף.

בנוסף, בעיות איטום וחדירת רטיבות דרך גג סנטף יכולות להתרחש כתוצאה מהנחה לא נכונה וחיבור לא תקין של שני לוחות האחד לשני על הגג, או כאשר לא מתקינים ומבצעים נכון את החיבור בין הלוח וגג פרגולה לקיר החיצוני.

כך או אחרת, נזקי וכשלי איטום לגגות סנטף בפרגולות וסככות יכולים להתבטא בנזילה קלה של מים כאשר יורד גשם או אף בחדירת הרבה מאוד מים ורטיבות במקרים קשים, מה שכמובן יכול לגרום לא רק לאי נוחות אלא גם לנזק לתשתית הפרגולה ולציוד שמתחתיה.

דגשים באיטום פרגולות סנטף

  • אם לגג הפרגולה שלכם יש ניקוזים, למשל דרך מרזבים ייעודיים או פתחי ניקוז, חשוב לוודא – במיוחד לפני עונת הגשמים – כי המרזבים חופשיים ונקיים וכי פתחי הניקוז אינם סתומים.
  • קריטי לשים דגש מקצועי ומעשי על איטום חיבור בין קיר לפרגולת סנטף, כדי למנוע נזילות החודרות דרך נקודת חולשה זו. יש לוחות פח מיוחדים וייעודיים למטרה זו ומומלץ גם ליישם עם חומר איכותי.
  • בהנחת הלוחות לקירוי גג הפרגולה, חשוב שתהיה חפיפה מסוימת בין לוחות, כדי למנוע נזילות פוטנציאליות.
  • אם מיישמים חומר איטום בין פרגולה לקיר, מאוד רצוי להשתמש בחומר בגוון דומה לסנטף עצמו, אלא אם האזור המטופל חסום למראה בגלל הגובה והזווית.

ביצוע בפועל של איטום גג סנטף לפרגולה

כמובן שכדי לבצע איטום איכותי ועמיד יש להבין מה מקור הנזילה. כאמור, הסנטף הוא חומר מאוד עמיד חזק, אך אם קודחים בו במיקום לא נכון, סודקים אותו מהעמסת משקל יתר וכיוצא באלו, הוא בהחלט יכול להיסדק, להישבר או להגיע לכשל שיאפשר חדירת מים. כך גם לגבי איטום פרגולה לקיר.

  • קודם כל צריך לוודא שהאזור נקי מאבק ושאריות לכלוך אחרות, בעיקר באזור בו יש כשל ונוצרה נזילה.
  • אם מדובר על חור קטן, לדוגמה מקידוח לא במקום וכדומה, אפשר לבצע "הזרקת" ומריחת חומר המתאים לפלסטיק והחלקת האיטום משני הצדדים – רצוי חומר באותו צבע כמו הסנטף. אם מדובר על חורי קידוח חדשים לצורך החדרת ברגי קיבוע שלו לתשתית הפרגולה, חשוב להשתמש בברגים ייעודיים עם שייבות גומי, כאשר אפשר לשיפור החוזק והאטימות להוסיף גם חומר איטום על בסיס אקרילי להברגת הברגים.
  • לסדקים או חורים גדולים יותר, מיישמים רולקה מיוחדת המתאימה לפלסטיק, כאשר על הרולקה מיישמים חומר איטום בעל שתי שכבות ואז מדביקים אותה במקום הבעייתי.
  • במקרים מתאימים, לא קטנים כמו חור קידוח אבל גם לא גדולים כמו שבר גדול, אפשר לבצע איטום פרגולה סנטף באמצעות מריחת חומר משחתי.
  • חשוב מאוד להקפיד על איטום חיבור בין קיר לפרגולה, לרוב באמצעות חיבור גם לקיר וגם לפרגולה של לוח פח מכופף (רולקה) וכמו כן הזרקה או מריחה מדויקת של חומר איטום בין פרגולה לקיר.

כמה עולה איטום גג סנטף לפרגולה?

נציין כי בממוצע, עלות של איטום פרגולה סנטף היא במחיר של סביב 50 שקל למטר רבוע של גג, כאשר מבצע את העבודה קבלן איטום מקצועי העושה שימוש בחומרים תקניים ואיכותיים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם