איטום קירות חיצוניים – איך מונעים רטיבות בקיר?

בניית בית, שיפוץ מסיבי וגם קניית בית מגורים שכבר בנוי הם כולם מקרים מאוד מורכבים, הכוללים כמובן הוצאה כספית אדירה וגם אינסוף דברים ופרמטרים שיש לקחת בחשבון ולטפל בהם.

אחד הנושאים החשובים ביותר ואשר לא תמיד זוכה לתשומת הלב הראויה, עד שכבר שמאוחר מדי, הוא איטום. היום נדבר על הפתרונות והחומרים המשמשים כדי לאטום את הקירות החיצוניים של ביתכם.

בדומה לאיטום גג, כאשר מיישמים איטום קירות חיצוניים המשמעות היא פעולות מכאניות והנדסיות המיועדות למנוע כניסת מים ורטיבות לתוך הבית, מהאזור שמחוץ לבית וכמו כן, ברמה עמוקה יותר גם חדירת אוויר קר/חם מהחוץ פנימה – מה שמתקשר גם ישירות לנושא החשוב של בידוד טרמי.

כשל בעבודת איטום הקיר יכול להוביל להשלכות קטסטרופליות של ממש, בעיקר כאשר יש חדירה משמעותית של רטיבות או לחות לתוך הבית ו/או לתוך התשתיות המבניות/הנדסיות של המבנה.

בבניית בית חדש וגם ברכישת נכס משומש, אחד הדברים הקריטיים ביותר הוא לבדוק שכל הקירות החיצוניים אטומים באופן אמין ועמיד. זה מושג גם באמצעות בנייה איכותית ויעילה של השלד של הבית וכמו כן על ידי שימוש בחומרים ופתרונות איטום ייעודיים וחכמים, המותאמים אישית לבית המסוים שלכם כמובן.

איטום קיר חיצוני

כשלים בביצוע איטום קירות חיצוניים

איך נדע שיש לנו בעיה?

כשלים באיטום של קיר חיצוני בבית יכול להתבטא בכמה אופנים שונים, חלקם קלים ודי נפוצים לאורך זמן ואחרים יותר אקוטיים ומסוכנים וקורים במצבים יותר מורכבים או נדירים.

המשמעות הפשוטה ביותר היא שמסיבה כזו או אחרת, מתאפשר מעבר של רטיבות, לחות או אוויר מהחוץ ופנימה לתוך המבנה או לתוך הקיר עצמו מבלי לעבור לגמרי לצד הפנימי של הבית.

מה הסיבה לכשלים?

כשלים אלו יכולים להתרחש משחיקה טבעית של החומר ושל חומר החיפוי החיצוני של הבית, כתוצאה מטראומה לקיר, מתנועות תת קרקעיות במקום בו הבית נמצא, משימוש בחומר איטום לא מתאים או לא איכותי מספיק וגם מטעות אנוש בשלבי הבנייה ואי יישום של תשתיות איטום תקינות וטובות. ככל שהכשל קטן ושטחי יותר, כך קל יותר לתקן אותו מן הסתם.

עוד סיבות לכשלים וחדירת רטיבות לחלקו החיצוני של בית או מבנה הן למשל:

 • נזילה בצנרת בתוך הקיר. הנזילה יכולה להיות מינורית ואיטית מאוד וגם כמובן אקוטית ואז הנזק מהיר ומסיבי לרוב.
 • חדירת מים מגג שאינו אטום כמו שצריך ולא עבר תהליך איכותי ומקצועי של איטום גגות, למשל עם יריעות ביטומניות. במקרה כזה המים חודרים לגג ומשם ממשיכים לחלחל דרך המעטפת החיצונית לתוך הבית ולרכיבי תשתית בבניין.
 • קיר ללא איטום יגרום, בהקדם או לאורך זמן, לחדירת לחות ורטיבות לתוך ואז לתוך המבנה.
 • אי הקפדה על רולקות, יישום טיח חיצוני איכותי ושימוש לא תקין ולא מקצועי בפתרונות השונים.

מתי צריך לאטום קיר חיצוני?

חשוב מאוד לדאוג לזה כבר בשלב הבנייה של המבנה. כי מניעה היא הטיפול הטוב ביותר. אבל אם מדובר על מבנה ישן שכבר ספג פגיעה של רטיבות: צריך לבצע איטום כאשר מגלים את הדברים הבאים בקירות חיצונייים:

 • רואים סימני רטיבות בצידו הפנימי.
 • אם יש סימני עובש בחלק החיצוני ו/או הפנימי.
 • ודאי שאם רואים חדירת מים פעילה לחלק מסוים.

מבחינת תזמון ביצוע העבודות, מומלץ להקדים תרופה למכה ולבצע את התחזוקה עוד לפני הופעת נזילה או תקלה וכמובן שרצוי לעשות את העבודה בקיץ כדי שיהיה מספיק זמן לחומרי האיטום להתייבש.

השלבים לביצוע איטום קיר?

 • הכנה – קילוף צבע או טיח ישן ופגום, ניקוי חורים וסדקים עד הגעה לבסיס עמיד ויציב.
 • מילוי חורים, סדקים ושאר פגמים עם חומר מילוי חזק, מתאים לשימוש חיצוני ואשר כולל מרכיבי כגון ופריימר להיקשרות טובה יותר לתשתית.
 • מילוי פגמים והחלקה בעזרת חומר טיח חיצוני עם תכונות מתאימות – למשל פרופילה חיצוני, החלקה ושיוף.
 • יישום חומר איטום – במריחה/צביעה אם מדובר על חומר שכולל גם מרכיב צבע או בהתזה לחומרים מתאימים.
 • אם יש צורך ואם החומר אינו שקוף, יש ליישם על גביו שכבה חיצונית של צבע לקירות חיצוניים.

על מה חובה להקפיד בזמן ביצוע איטום קיר חיצוני?

עבודה איכותית מתחילה כבר בשלבים הראשונים של בניית הבית, עוד מהרמת השלד ויציקת הרצפה לבית. צמצום הסיכון לבעיות חייב להתחיל כבר בבניית הבית, ע"י ביצוע כל השלבים והמרכיבים ע"י קבלן הביצוע שלכם ובפיקוח של מפקח הבנייה. זה כולל יציקת רצפה בצורה תקינה, הרכבת וחיבורי שלד עם מחשבה וכמובן הקפדה על איטום מעולה בשלבי הגמרים של המעטפת החיצונית של המבנה.

חובה לעבוד רק עם חומר איכותי, תקני ואמין, מבית מותג מוכר וטוב ועם יישום בהתאם להוראות היצרן ותנאי השטח, כמו כן חשוב לעבוד עם קבלני איטום מומחים ולא עם בעל מקצוע שיעשה את העבודה המבוקשת "על הדרך".

איטום מבחוץ באמצעות בסנפלינג

נציין כי כאשר מדובר על עבודה בקירות גבוהים, לא אחת הכי יעיל לבצע זאת באמצעות קבלן איטום עם יכולת ואישור לעבודות איטום בגובה, ספציפית באמצעות שימוש בחבלי ומערכות סנפלינג יעודיות, עם עיגון לגג וירידה צמודה לקיר ליישום חומרים במריחה או התזה. כך חוסכים את העלות הגבוהה והלוגיסטיקה המורכבת של הבאת מנוף לאתר וגם מקבלים תוצאה איכותית – כאשר כמובן שחובה לבצע זאת בבטיחות מירבית ורק עם אישורים ופיקוח מתאימים לסוג עבודה מסוכן זה.

אטימת קירות גבוהים

אילו חומרים מומלצים עבור איטום קירות?

שוב, יש חומרים שמשתמשים בהם כבר בתהליך בניית הבית ויש פתרונות שמיישמים אותם לאחר שכבר נוצר כשל איטום, כאשר בכל מקרה קריטי להשתמש בחומר ובשיטת היישום המתאימים ביותר למשימה או לתנאי שטח ספציפיים.

אם למשל מדובר על כשל בצורת נים – סדק קטן ושטחי – אז בהחלט אפשר ליישם חומר איטום קיר חיצוני ייעודי ובכך לסגור את העניין. למשל מילוי החריץ, יישום פריימר ואז צביעה בצבע חיצוני גמיש הממלא את הסדק ואוטם אותו – למשל טרמוסיל 200 או הרקולפלקס לתיקונים כלליים.

אם מדובר על כשל מהותי יותר, למשל סדק תפר הנובע מתזוזות קרקע במיקום הבית, התהליך מורכב יותר וכולל גם כן יישום פריימר ייעודי בסביבת ובתוך הסדק ולאחר מכן יישום דבק גמיש חיצוני ייעודי לאיטום וצביעה או חיפוי בחומר המתארים לתנאי חוץ.

אפשרות אחרת היא תיקוני טיח, כאשר חשוב להשתמש במוצר טיח המתאים לקירות חוץ ולוודא שיש בו מרכיב איטום חיצוני לבית.

האם כדאי לצבוע את הקיר?

באופן כללי, כן כדאי לצבוע אחרי יישום כל שלבי בתהליך. גם כדי לשמר על המראה האסתטי של המבנה כולו וגם כדי להוסיף עוד שכבה ייעודית להגנה. יש צבעים מיוחדים ליישום סופי המתאימים לכך במדויק.

איטום שקוף לקיר

נציין כי יש מקרים המצריכים שימוש בחומר חומר איטום שקוף לקירות חוץ, למשל במקרים בהם רוצים לשמור על מראה טבעי, קירות מאבן טבעית/ירושלמית וכדומה. למקרים אלו יש חומרים שניתן ליישם בהתזה (עדיף ומומלץ) או במריחה ואשר הם נטולי פיגמנטים ושקופים למראה.

כמה עולה לאטום קיר

איטום קירות חיצוניים מחיר

אז כמה עולה איטום קירות חיצוניים? מדובר על סדר גודל של 120-400 ש"ח למטר רבוע והמחיר הזה יכול לטפס גם למעל 1,000 ש"ח למטר כאשר מדובר במצב קשה ועם יישום מורכב, למשל עבודה בגובה. קבלנים רבים העוסקים בתחום ייתנו לכם מחיר לפי מהות ומורכבות הפרויקט ולא לפי גודלו, מה שיכול להיות נוח יותר ולא אחת זול יותר.

הגורמים משפיעים על מחיר איטום קיר חיצוני הם מורכבות העבודה, מצבו, כמות החומרים שיש ליישם, הסיבה לרטיבות (פיצוץ בצנרת פנימית לעומת "פשוט" עבודה באיכות ירודה), האם יש צורך בסנפלינג ראו מנוף וכדומה.

האם יש אחריות ?

בדרך כלל, ניתנת אחריות של בין שנה אחת לעד 4 שנים, כאשר לרוב האחריות הזו תינתן ותהיה רלוונטית רק אם הקבלן מבצע עבודה כוללת לכל המעטפת החיצונית של המבנה ולא רק לקירות בודדים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם