איטום בגובה – כל הפרטים שצריך לדעת

עבודות ופרויקטים של איטום בגובה כוללים מגוון המכוונות להבטיח את העמידות והאיכות מפני זליגה של מים ונוזלים ואת העמידות המבנית של מבנים גבוהים. בין אם זה מונע חדירת מים ורטיבות לחלקים או רכיבים במבנה, חיזוק תשתיות הנדסיות של המבנה הגבוה או אפילו הגברת יעילות אנרגטית, פעולות אלו הכרחיות לתחזוקה ושימור נכונים ואפקטיביים לאורך זמן של מבנים גבוהים למיניהם.

באופן טבעי והגיוני לגמרי, טיפול בנושאי איטום ומוגנות מזג אוויר של גורדי שחקים ומבנים גבוהים אחרים יכול בהחלט להיות אתגר לוגיסטי, בטיחותי ותפעולי והגובה ועיצוב המבנה יכולים להקשות על תחזוקת אזורים שונים במבנה, מהחזיתות, דרך רכיבי תשתית הנדסיים וכמובן עד הגג. עבודות איטום בגובה חובה לבצע רק על ידי מקצוענים מוסמכים ובעלי הדרכה והסמכה בטיחותית מתאימה לביצוע עבודות בגובה וכמו כן חשוב מאוד להשתמש רק בחומרי איטום ייעודיים ומתאימים לסוגי היישום והשימוש הרלוונטיים.

צוות הרקולס, אשר משווקת מגוון רחב ומנצח של ציוד וחומרי איטום , כולל לצרכי פעולות איטום במבנים גבוהים ואתרים מורכבים, הכין עבורכם מדריך מפורט ומלא בנושא.

איך עובד איטום בגובה?

במהותו הבסיסית ביותר, איטום בניינים גבוהים זהה לזה של בניינים נמוכים ופחות מורכבים לביצוע, כאשר הכוונה היא ליישום של חומרים מיוחדים ושיטות בנייה עם המטרה של מניעת חדירת נוזלים ורטיבות לתוך המבנה ומרכיבי התשתית שלו, מהגג ועד היסודות.

אך כמובן שאלמנט הגובה מוסיף מורכבות ביצוע ולוגיסטיקה לפעולות האיטום במבנים גבוהים, כאשר בנוסף לבחירת החומרים הנכונים, הכנות הנדסיות ומבניות מתאימות ויישום מקצועי ומדויק יש לקחת בחשבון גם היבטים של בטיחות עובדים, איך מיישמים את חומרי וציוד האיטום כאשר הכל נמצא בגובה, לחצים וכוחות שונים הפועלים על המבנה בגבהים וכיוצא באלו.

מעשית, איטום מבנים גבוהים הוא תהליך רב שלבי המערב כמה שיטות, חומרים וציוד מיוחד לעבודות בגובה:

 • בחירת חומרים: חומרים ייעודיים, ממברנות עמידות למים, דבקים וציפויים שונים נבחרים בהתבסס על הצרכים והמאפיינים הפרטניים של הפרויקט.
 • הכנת משטחים: הכנה נכונה ומקצועית של המשטחים והרכיבים שיש לבצע בהם פעולות איטום היא הכרחית לתוצאות עמידות ואיכותיות. זה כולל ניקוי יסודי ועמוק, יישום חומר מקשר (פריימר) במקרה הצורך, תיקוני סדקים וחורים, תיקונים ושיקום בטון.
 • יישום : מריחה, הזרקה או התזה בצורה מדויקת וקפדנית של חומרים ייעודיים שנבחרו לפרויקט, כאשר הכל נעשה בגובה ועם ציוד עבודה, יחישום ובטיחות מתאים.
 • בקרת איכות: דווקא בגלל המורכבות של ביצוע עבודות מסוג זה, חשוב להקפיד על בקרת איכות דקדקנית לכך שהעבודה בוצעה כמו שצריך והתוצאות איכותיות ועמידות.

סוגי עבודות ופרויקטים

למעשה, אפשר לומר שכל עבודה של איטום גגות היא עבודה בגובה. מבחינת בטיחות, זה גם יהיה די מדויק לומר זאת ואכן קבלני איטום גגות נדרשים לעמוד בחוקים ותקנות של עבודה בגובה. אך בהקשר למה שאנחנו מדברים עליו כאן, הכוונה היא לעבודות הנעשות בגבהים גדולים יותר מגג של מבנים בני קומה אחת או שתיים. בתוך זה, יש כמה וכמה סוגים של עבודות ופרויקטים של איטום בניינים גבוהים ולכן גם כמה שיטות עבודה ליישום. הנה כמה דוגמאות מובילות ונפוצות: של עבודות איטום שונות:

 •  גגות במבנים גבוהים כמו גורדי שחקים, מבני ציבור, מבנים תעשייתיים וכו'.
 •  מתקני תשתית או תעשייה גבוהים – גשרים, מערכות תחבורה, מיכלים תעשייתיים/חקלאיים וכיוצא באלו.
 •  חזיתות ותשתיות של מבנים גבוהים באמצעות מערכות סנפלינג או במות עבודה התלויות ומופעלות מגג המבנה.
 •  מרפסות הנמצאות גבוה במבנים.
 •  פיגומים המורכבים מהקרקע או באמצעות במות הרמה ניידות מהקרקע.
 • ביצוע בדיקות בגובה לאיתור נזילות, נזקי וכשלי איטום וכו' – בגגות וקירות בניינים גבוהים.

מהם נזקי איטום לקוי בבניינים גבוהים?

לאורך זמן, האיטום במבנים גבוהים וגדולים יכול להישחק ולהיפגע, מה שהופך את הבניין כולו והתשתיות שלו לפגיעים וחדירים לנזקי מזג אוויר, נזקי חדירת רטיבות ועד כדי פגיעה ביושרה ההנדסית של המבנה. דוגמאות לחדירת רטיבות כוללים למשל:

 • התפתחות עובש על קירות, תקרות ואזורים בתוך המבנה.
 • פגיעה מבנית והנדסית בבטון במבנה, מה שיכול כמובן לגרום להתפרקויות רכיבים במבנה ולפגוע בחוזק שלו.
 • נזק לרהיטים, ציוד טכנולוגי ושאר פריטים ורכיבים כתוצאה מחדירת מים או רטיבות למבנה.
 • פגיעה בתשתיות החשמל ו/או התקשורת בבניין בעקבות חדירת מים ורטיבות למערכות.
 • סדקים בקירות או בתקרה ומגוון נזקים מבניים לחלקים ומערכות שונות במבנה כתוצאה מכשלים
שלושה אנשי מקצוע באיטום מבצעים עבודה בקומה גבוהה

איטום בסנפלינג – דרך יעילה ומועדפת

מכיוון שמדובר על ביצוע של פעולות  מורכבות ובתנאי עבודה קשים ומאתגרים, אחת השיטות הכי יעילות, פופולאריות ומתאימות לאיטומים בגובה היא באמצעות מערכות סנפלינג ייעודיות. במקרים אלו, מקצועני איטום מוסמכים ומיומנים ביותר עם מערכות סנפלינג מיוחדות לגלישת חבלים דרך גגות המבנים, מאבטחים עצמם למערכת החבלים וגולשים במורד הבניין לביצוע בדיקות, הכנות וכמובן יישום הפעולות והחומרים הדרושים.

באיטום בסנפלינג לרוב העובד גולש למעלה ולמטה בבניין עם מערכת חבלים ורתמות מיוחדת, ממונעת או ידנית, כאשר בנוסף העובד מחובר למושב לצורך עבודה נוחה, יעילה ובטיחותית יותר. בצורה זו לעובד יש גישה מלאה וכמעט בלתי מוגבלת לאזורים גבוהים בבניין המצריכים טיפול בהקשר לשיקום. כאשר לאורך כל הדרך עובדי הגובה מאובטחים, עם כמה שכבות הגנה וגיבוי, ומערכת הסנפלינג מחוברת היטב ולפי כללי בטיחות ברורים.

יתרונות של איטום בסנפלינג לעומת חלופות של עבודות גובה

 • עבודה עם מקצועני איטום סנפלינג לרוב זולה יותר לעומת הקמת מערכת מורכבת (ולא נטולת סיכונים!) של פיגומים המוקמים מהקרקע כלפי מעלה.
 • בשיטת הסנפלינג אין צורך לפנות מקום ברחוב ולבצע את כל המהלכים הלוגיסטיים והבטיחותיים כמו כאשר מבצעים את העבודה עם פיגומים או במות הרמה ניידות מהקרקע.
 • הגעה מהירה ואפקטיבית לגובה הבניין וגם למיקומים קשים או מורכבים להגעה ועבודה.
 • באמצעות שיטת הסנפלינג אפשר לבצע בדיקות תחזוקה ושבר מקדימות וכך לאתר תקלות וכשלים במהירות ועם מודל עלויות נוח, מה שיכול לחסוך כסף על נזקים.

מה התנאים והדרישות לביצוע עבודות בסנפלינג?

כמובן שלא כל אחד יכול לקחת כמה חבלים ולבצע עבודות בגובה באמצעות מערכת סנפלינג, אלא הנושא מוסדר ומפוקח. אלו התנאים והדרישות לסוג עבודות גובה זה:

 • החזקת אישורים רשמיים ותקפים לביצוע עבודות בגובה, כולל אישור מיוחד לעבודה עם סנפלינג / גלישת חבלים.
 • עבודה רק עם ציוד תקני, איכותי ותקין.
 • הפעלה של לפחות שלושה עובדים בשטח – כאשר אחד גולש במורד ומעלה הבניין והשנים הנוספים מאבטחים ומתפעלים את המערכת.
 • החזקת ציוד גיבוי תקין ותקני למקרים של כשל או שבר בציוד הפעיל.

עבודות איטום בסנפלינג מתאימות במיוחד למבנים רבי קומות, בניינים ישנים ו/או מבנים גבוהים שבהם אין גישה נוחה/אפשרית לגבהים הרלוונטיים באמצעי הרמה ועבודה בגובה הפועלים מהקרקע.

עלות הכרוכה בסיכון של עבודה בגובה

מבחינת השאלה כמה עולה איטום בגובה?, זה מאוד תלוי במקרה ובבניין הספציפי ובשיטת העבודה בה בוחרים, כמו גם במהות העבודה וחומרי האיטום הנדרשים. בגלל מורכבות התחום והצורך בציוד, עובדים וחומרים מיוחדים, העלות בהחלט מגיעה לאלפי שקלים לעבודות פשוטות וקטנות יחסית ויכולה לטפס כלפי מעלה ככל שהפרויקט גדול ומורכב יותר. יש הגובים לפי יום עבודה של עבודה בגובה + חומרים ויש מקרים בהם התמחור הוא לפי מטר רבוע של עבודה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם