איטום בית פרטי – איך למנוע רטיבות בבתים צמודי קרקע

בבניית בית פרטי צמוד קרקע יש מגוון שלבים ואינסוף מרכיבים והיבטים שיש לטפל בהם וליישם כדי שהתוצאה המוגמרת תהיה באמת בית החלומות שלכם, שגם ישרת אתכם היטב ויהיה עמיד ואמין לאורך המון שנים. נושא האיטום הוא קריטי וחשוב מאוד, למרות שהוא לא תמיד זוכה לתשומת הלב הראויה לו בענף הבנייה הפרטית בישראל. היום צוות הרקולס מסביר כיצד למנוע רטיבות בבתים פרטיים צמודי קרקע, עם מדריך איטום בית פרטי.

מבנה צמוד קרקע עומד על האדמה ומהווה בית מגורים אחד למשפחה. זהו בהחלט החלום של משפחות רבות בישראל.

אבל לבית פרטי יש גם נקודות תורפה שצריך לקחת בחשבון :

בדיוק בגלל המהות הזו של סוג המבנה, יש לו המון נקודות מגע ותורפה בכל מה שנוגע לסיכוני כניסת רטיבות ולחות למבנה. מהקרקע והיסודות, דרך הרצפה והקירות החיצוניים ועד הגג, בית פרטי צמוד קרקע חייב פתרונות איטום בתים צמודי קרקע איכותיים, אמינים ומותאמים אישית בכל נקודות המגע והמיקומים עם פוטנציאל הרטיבות.

אז מה עושים?

אם אתם עומדים לפני בניית בית, וילה או קוטג', לא משנה היכן בישראל, אתם חייבים להיערך ולהתכונן עם אנשי המקצוע שלכם כמו התייעצות עם קבלן איטום מקצועי גם לאטום בית ולהבין מה הכי נכון ומומלץ לבצע בהקשר של איטום הבית. הרקולס משווקת מגוון חומרי איטום – יריעות ביטומניות, זפת, חומרי איטום אקריליים ועוד המון חומרים איכותיים, תקניים ומקצועיים להתאמה אישית מושלמת לכל פרויקט ומשימת איטום.

לאטום בית
Image by pvproductions on Freepik

אתגרים ונקודות חשובות בהקשר לאיטום בתים צמודי קרקע

האתגרים במקרה זה שונים , כאלו שאין מן הסתם בבנייני דירות ובסוגים אחרים של מבנים, כאמור במקרה של וילה בגלל שהבית עומד חופשי על הקרקע ואין מעליו עוד דירות. אפילו אם בשטח הבנייה שלכם יש שיפועים ועשיתם עבודת הכנה טובה עם ניקוזי קרקע טובים וכיוצא באלו, למים ורטיבות יש נטייה בלתי מתפשרת לחדור להיכן שהם יכולים, מה שנמצא בסיכון גבוה במיוחד כאשר מדובר על מבנה עם יסודות בתוך האדמה ואשר מונח – כך או אחרת – על האדמה.

לא משנה איך אתם בונים – מבנייה רגילה עם בטון ובלוקים, בנייה קלה, בנייה מתועשת וכיוצא באלו – מעצם העובדה שהבית הוא צמוד קרקע, איטום מסביב לבית, מתחתיו ובכל האלמנטים הרלוונטיים הוא מהותי והכרחי וביצוע נכון שלו יחסוך לכם המון נזקים, כסף וכאבי ראש דרך מניעת נזקי רטיבות עתידיים. אלו אתגרים ונקודות חשובות בהקשר של איטום בתים צמודי קרקע.

מתי בתהליך הבנייה מבצעים פעולות איטום הבית?

האופטימאלי הוא כמובן לבצע את כל פעולות האיטום המהותיות והגדולות ביותר כבר בשלבי הבנייה הראשוניים ולא ל"היזכר" לאטום בית אחרי שכבר עברתם שלבים קריטיים ולעיתים בלתי הפיכים. לפי שלבי הבנייה והתקדמות הפרויקט, יש לבצע פעולות איטום ייעודיות ועם חומרים מתאימים לכל חלקי השלד והבסיס אשר באים במגע ישיר עם האדמה והקרקע – רצפה וקירות חיצוניים. שימו לב שיישום שכבת איטום על השלד של הבית חייב להיות גבוה יותר מהקו שאליו תגיע בסוף הפרויקט אדמה או קרקע וכמובן שאת האיטום מיישמים לפני טיח או חומרי גמרים כלשהם.

איטום איכותי בנקודות המגע

אחד המונחים הכי חשובים באיטום הבית הפרטי החדש שלכם הוא איטום בנקודות המגע. הכוונה היא שכל מרכיב בבית ובמבנה אשר בא במגע עם האדמה והקרקע, חייב לעבור טיפול ייעודי ומתאים של איטום או מלכתחילה להיות מחומר אטום / מתאים למים ורטיבות. זה כולל את היסודות, הרצפה, מדרכים, קירות חיצוניים וכן הלאה. באותו אופן, הגג הוא נקודת מגע עם החוץ ובו חייבים לתת דגש מהותי ומעמיק על נושא האיטום – בעיקר בהקשר לגגות שטוחים אך גם גגות משופעים וגגות רעפים חייבים להיות אטומים לחדירת מים ורטיבות.

מה אוטמים בבית צמוד קרקע?

באיטום מסביב לבית ואיטום בית פרטי בכלל, יש כאמור לא מעט אלמנטים ומרכיבים שיש לבצע בהם איטום ייעודי וחכם.

  • איטום איכותי ועמיד של רצפת הבית אשר יושבת על הקרקע והאדמה.
  • איטום קירות חיצוניים, עם דגש על החלקים הנמוכים שעשויים לבוא במגע עם אדמה ואשר יושבים על בסיס הבית אך גם על כל החלקים החיצוניים של הקיר החיצוני – למניעת חדירת לחות ורטיבות לבית – כאשר היום יש פתרונות חומרי בנייה אשר מאפשרים הוצאת לחות ורטיבות מתוך הבית החוצה אך לא הפוך.
  • איטום של קורות קשר בשלד המבנה – מרכיבים הנדסיים קריטיים למבנה.
  • איטום גגות – כאמור חלק משמעותי וקריטי, בעיקר אם יש לכם גג שטוח. איטום הגג חייב להיות איכותי, מלא ועמיד, עם דיוק בכל פרט ושימוש בחומרים ייעודיים ומקצועיים.
  • חלונות, משקופים ומפתחים חייבים להיות אטומים לגמרי לחדירת מים, רטיבות ולחות כמובן.
  • בהקשר הפנימי של לאטום בית פרטי, קריטי ליישם איטום חדרים רטובים באופן עמיד ואיכותי – חדרי אמבטיה, מקלחות ושירותים לפני יישום ריצופים וחיפויים.
  • מן הסתם, אם בבית יש מרתף או חדרים שחלקית נבנים באופן שבו הם מתחת לאדמה/לקרקע, קריטי לבצע איטום מרתף ייעודי ואיכותי וליישם את חומרי וטכניקות האיטום הטובים ביותר כדי למנוע נזקים שבעתיד יכולים לעלות לכם המון כסף לתקן.
  • איטום מרפסות ומשטחי ריצוף חיצוניים – מהסיבה הברורה שהם חשופים לחוץ ולכן לגשם ורטיבות.

 

האם צריך לאטום את יסודות הבית?

יסודות בשיטת הכלונסאות המקובלת בישראל לבתים פרטיים צמודי קרקע או בשיטת ה"אמבטיה" של יסודות הבית, לא צריך לאטום את היסודות עצמם החפורים עמוק בתוך הקרקע, אך יש להשתמש כמובן בברזל חזק ומתאים ובבטון המתאים ליסודות. מה שכן מחייב אטימה ברמת היסודות אלו חלקי הקירות החיצוניים אשר יורדים אל מתחת לקו שאליו ממלאים אדמת גינה, מצעים וכדומה ואותו הדבר לרצפת הבית שלא אחת מכוסה באדמת גינה ומצעים שונים. אלו חייבים כאמור לקבל טיפול מתאים וייעודי של איטום.

איטום מסביב לבית
Image by PublicDomainPictures from Pixabay

מחיר איטום בית פרטי

כמובן שהמחיר המלא והסופי של איטום בית צמוד קרקע תלוי בהמון משתנים, בעיקר גודל הבית, סוג הבנייה, האם יש חדרים תת קרקעיים, סוג הגג, סוג הקרקע וכן הלאה. כמו כן, באיטום הבית הפרטי שלכם יש המון מרכיבים ואלמנטים כפי שהסברנו וכל משימת איטום כזו מתומחרת שונה מאוד. כך שהלכה למעשה אי אפשר לתת כלל אצבע של מחיר איטום בית צמוד קרקע.

כן ניתן לומר שבהקשר הרחב של עלויות הבניה הגבוהות לבית פרטי בישראל, נושא האיטום הוא מינורי יחסית וכמובן שזו השקעה שהיא לגמרי שווה את זה כי איטום איכותי ונכון בבנייה ימנע נזקים עתידיים משמעותית יותר יקרים ומסובכים בעתיד!

גם לטכניקה בה מיישמים את האיטום יש משמעות – גם טכנית ומעשית וגם לעלות. כך למשל היום מאוד מקובל לבצע איטום בהתזה אשר מאפשר ביצוע אחיד, איכותי ומהיר של חומרי איטום מתקדמים. יש גם חומרי איטום שמיישמים במריחה ויש חומרים שיוצקים על הרצפה, ששורפים וממיסים (יריעות ביטומניות לגגות ומשטחים) וכן הלאה.

איטום מסביב לבית
Image by jcomp on Freepik

עוד הסברים למה איטום לבית הוא כ"כ חשוב

איטום לא תקין או לא נכון או בכלל לא לבצע איטום מסביב לבית ובתוך הבית הפרטי הוא חשוב לאור כל הסיבות והגורמים שכבר הזכרנו. אך אפשר עוד לחזק גם את החלק הזה בהסבר. אם חודרים מים או רטיבות לבית, זה עשוי לגורם לקירות עם עובש שלא רק שאינו אסתטי אלא הוא מאוד לא בריא לנשימה. הרטיבות פוגמת והורסת מרכיבי תשתית במבנה וזה יכול להגיע לכדי סיכון בטיחותי והנדסי של ממש ובנוסף לחיות בסביבה עם רטיבות ולחות גבוהות זה לא בריא – לא לכם כדיירים ולא לבית כמבנה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם