איטום מרפסת – מדריך מקצועי

ללא ספק מדובר באחד האזורים הכי שימושיים ואהובים בדירות של ישראלים, מקום בו אנחנו אוהבים לבלות זמן איכות עם חברים ומשפחה או סתם כך להירגע באוויר הפתוח. בדיוק בגלל שמדובר על אזור פתוח וחשוף לגשם ולפגעי מזג אוויר, חשוב מאוד לבצע איטום מרפסת איכותי, יעיל ועמיד, איטום וימנע נזקים מבניים אצלכם בנכס וגם אצל השכנים מלמטה עם מדובר על בניין דירות.

בעיות אטימות של מרפסות ונזילות שמקורן במים על המרפסת עשויות לקרות כתוצאה מכשל בביצוע האיטום עוד בשלהי הבנייה הראשוניים ולפני הנחת ריצוף, אך הן בהחלט יכולות לקרות גם כתוצאה מבלאי טבעי ואפילו אם במקור בוצע איטום איכותי בעת הבנייה. כך או כך, אם כבר יש נזילה במרפסת ורטיבות חודרת לתשתיות המבנה ו/או נוזלים מים לקומה למטה, קריטי לטפל בנושא בהקדם ובצורה מקצועית ומותאמת אישית.

בהרקולס אנו מציעים חומרי איטום מקצועיים, אמינים וייעודיים, כולל ליישומים עמידים וחזקים של איטום מרפסת מרוצפת ואיטום למרפסות בשלבי בנייה או גמר שונים. צוות היועצים של הרקולס זמין עבורכם לכל שאלה והזמנה לגבי חומרי איטום וקטלוג עשיר של חומרים איכותיים לבנייה ותעשייה. היום נסביר אודות איטום מרפסות וכל מה שיש לדעת על נושא מהותי זה.

באילו מקרים יש לבצע איטום למרפסת?

כאשר מדובר על מרפסת "תלויה" הנבנית מעל חלקים אחרים בבניין ולא על הקרקע, יש למעשה לבצע איטום למשטח הבטון שעליו בונים ומרצפים את המרפסת. כך שמבחינה זו, האיטום הראשוני צריך להיות ממש בשלבי הבנייה, אחרי יציקת הבטון יש ליישם טכניקות איטום מתאימות ועמידות ורק לאחר מכן להתקדם להתקנת פתרון הריצוף המתאים.

אך מעבר לזה, מן הסתם הנושא עולה כאשר ישנה נזילה ואחרי השלמת הבנייה שלה או של הבניין. מערכת איטום על מרפסת מיועדת למנוע את הסיכון והנזק שבחדירת מים ורטיבות לשכבת הבטון התשתיתית של המבנה, מה שיכול לפגוע בתשתיות המבניות של הבניין, לגרום לנזילות ושאר נזקים. האיטום הזה מיועד למנוע חדירת מי גשם, מים משטיפת רצפה וכיוצא באלו – כאשר לא משנה אם יש לכם גג מעל המרפסת, מעצם היותה פתוחה למפגעי מזג האוויר היא חייבת איטום איכותי.

כיצד תדעו האם יש לכם בעיית אטימות במרפסת?

אם אתם רואים שהמים על המרפסת נעלמים מתחת לרצפה ולא דרך פתחי הניקוז הייעודיים, אם אתם רואים מים נוזלים לקומות למטה או שהשכנים מלמטה מתלוננים שיש אצלם על התקרה – מעל המרפסת – רטיבות, ככל הנראה שיש לכם בעיית איטום ואתם צריכים ליצור קשר עם קבלן איטום בהקדם.

הסיכונים מבעיות איטום מרפסת שלא מטופלות

  • חדירת מים לתשתית עשויה לגרום לקילופי צבע, התנפחות של הקירות או הרצפה, שינויי צבע וכמובן התפתחות עובש שבהחלט יכול להיות מסוכן לבריאות.
  • רטיבות עשויה לגרום לנזקים לשכנים בדירה או בדירות מתחתיכם, מה שיכול להוביל לאי נעימויות, דרישה לפיצויים ותיקונים ואף תביעות משפטיות ישירות או דרך הביטוח. זיכרו שמים תמיד יזרמו וינזלו לאם שהם יכולים להגיע ותמיד יגיעו למקום הנמוך ביותר.
  • חדירת מים ורטיבות מתחת לריצוף יכולה לפגוע בריצוף עצמו וגם הפעולה של איטום מרפסת עשויה להצריך פירוק הריצוף הקיים ויישום מערכת איטום חדשה – מה שכמובן יגרור השקעה כספית מהותית.

שיטות לאיטום מרפסות עם בעיות של איטום ונזילות

כאמור, האיטום הראשוני של המרפסת נעשה בשלבי הבנייה, כאשר לרוב מיישמים על גבי הבטון ועוד לפני התקנת הריצוף, יריעות ביטומניות (כולל על הרולקות כמובן) או חומר איטום ביטומני או צמנטי כלשהו. בהתאם לתנאי השטח ומאפיינים הנדסיים, לעיתים מיישמים גם טכניקות וחומרי איטום נוספים. לאחר מכן עושים מילוי, עושים פתח ניקוז מסודר למרזב או מערכת ניקוז ומתקינים את הריצוף. אך מה קורה כאשר יש נזילה או חדירת רטיבות למרפסת? אלו השיטות המקובלות והנפוצות של איטום מרפסת מרוצפת:

פירוק ריצוף, איטום חדש וריצוף חדש

זוהי השיטה הכי יסודית, אמינה ועמידה, אך היא גם הכי יקרה ומורכבת לביצוע. בשיטה זו, כל הריצוף של המרפסת מפורק, מוציאים את המילוי מתחת ומגיעים לתשתית הבטון. אחרי ההוצאה מבצעים איטום חדש ומלא, עם יריעות ביטומניות וכל חומר או יישום רלוונטי אחר, מכניסים חומר מילוי חדש ומרצפים עם ריצוף חדש.

זה הכי יעיל, פותר את הבעיה מהשורש ונותן שקט נפשי לעוד הרבה שנים קדימה, אבל העלות כאמור היא הגבוהה ביותר מבין 3 השיטות המקובלות בענף האיטום. לצד פירוק הריצוף הישן והוצאת חומר המילוי, לרוב גם יוצרים סף הפרדה (חגורת בטון המפרידה בין תשתיות המילוי והבטון לבית עצמו), מיישמים שכבה של חומר פריימר מקשר ומחזק, מכינים ומתקנים את הרולקות ורק אז מתקינים יריעות ביטומניות לאיטום.  

הרכבת איטום על ריצוף קיים והתקנת שכבת ריצוף נוספת

פתרון ביניים שגם יכול לספק תוצאות איטום מסוימות, אך קבלני איטום לרוב לא ממש אוהבים להשתמש בו. במקום לפרק את כל הרצפה, מיישמים שכבת איטום חזקה ואיכותית על גבי הריצוף הקיים – איטום ביטומני או צמנטי בדר"כ – ולאחר מכן מתקינים פתרון ריצוף חדש. זה מן הסתם מעלה את גובה ה"אפס" של רצפת המרפסת, כך שחשוב לוודא שפעולה זו אפשרית טכנית (גם מבחינת תוספת המשקל) ומבחינת נוחות השימוש שלכם ובדירה.

איטום ייעודי ומיוחד לריצוף בלבד

השיטה השלישית והזולה ביותר לאיטום מרפסת מרוצפת כוללת יישום איטום חדש וייעודי רק על הריצוף עצמו, בלי לפרק אותו. עם דיסק וכלים מיוחדים, מסירים את הרובה הקיימת בין המרצפות ומייצרים חריצים בריצוף. לאחר מכן מיישמים מילוי חדש בחריצים עם רובה אפוקסית עם אטימה או אקרילית רגילה ועליה חומרי איטום ייעודיים.

בשיטה זו, הפתרון אינו מקיף ומערכתי אלא יותר קוסמטי או זמני בלבד, במיוחד אם כבר יש רטיבות הכלואה בין הריצוף לבין תשתית הבטון של המרפסת. אם אתם בוחרים בשיטה זו, חשוב להשתמש בחומר איטום איכותי, בדומה לחומר איטום סיקה – כאשר להרקולס יש חומרים מעולים ומתאימים, למשל הרקולס Fix All או חומר איטום צמנטי דו רכיבי מבית הרקולס.

בנוסף לאיטום, מונעים תקלות עתידיות

חשוב תוך כדי התהליך לוודא כי השיפוע של המרפסת נכון ויורד בהדרגה עדינה לעבר פתח הניקוז, כאשר בהמשך יש גם לוודא שפתח הניקוז שלם ואיכותי, בקוטר הנכון ואינו סתום מפסולת בניין או הפרעות אחרות – רצו מאוד להתקין נקז דו מפלסי המעביר את המים מהמרפסת למרזב במהירות וללא סיכון להצטברות רטיבות מתחת לריצוף.

לבסוף, בסיום העבודות לאיטום מחדש של מרפסת, חשוב לבצע בדיקת הצפה מקצועית ולזמן יחסית ממושך, כדי לוודא שהמים אכן לא חודרים לרצפה ולתשתיות ובסופו של דבר שהניקוז עובד היטב וכמו שצריך. מאוד מהותי לא לוותר לקבלן האיטום שלכם על חלק זה בתהליך, כי כך תוודאו "על המקום" שאכן האיטום החדש בוצע בהצלחה ובצורה אפקטיבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם