הרחקת יונים – שיטות שעובדות

יונים, ציפורים נפוצות מאוד שבמראה ראשון נראות לחלוטין בלתי מזיקות או מטרידות, הן למעשה מטרד ומפגע משמעותי עבור כל כך הרבה בתים, דירות, עסקים ואפילו רכיבי תשתית בישראל, הן מלכלכות, יוצרות נזקים מבני, מביאות סיכונים בריאותיים לא מבוטלים ובאופן כללי הן למעשה מהוות את אחד המטרדים והמזיקים הנפוצים ביותר. יש בשוק שלל פתרונות, שיטות ורעיונות להרחקת יונים, היום, צוות הרקולס סוקר את השיטות שבאמת עובדות!

הסבר על הבעיה

יונים משגשגות בסביבות אורבניות ובכלל, מציאות החיים המודרנית שלנו עושה "רק טוב" לאוכלוסיית היונים על הסוגים השונים שלהן, הן ציפורים מאוד סתגלניות והן גם מתרבות בקלות ובמהירות, במהרה הפכו למטרד רציני ולאחד המזיקים הנפוצים ביותר בישראל.

הן לגמרי נמצאות בכל מקום, מתמקמות על אלמנטים גבוהים, מעל מרפסות, על שלל משטחים ודברים שטוחים ופנויים בסביבה של בתים ועסקים, על עצים מעל רכבים וכיוצא באלו עם אינספור דוגמאות.

הן מזיק כה מהותי גם כי יש המון מהן, גם כי הן כאמור מתמקמות בשלל מיקומים בעלי פוטנציאל בעייתי מאוד וכי הן מייצרות רעש, לכלוך מהלשלשת והקינים שלהן והן בהחלט גם יכולות להעביר מחלות וזיהומים לבני האדם. בפועל, אין כמעט בית, דירה, עסק, מפעל, מתקן חקלאי/תעשייתי וגם מתקני תשתית למיניהם שלא נפגע בצורה כזו או אחרת מהמפגע. לכן הביקוש לשיטות יעילות להרחקת וסילוק יונים הוא כה גבוה.

דילמת היונים

מבחינה רוחבית ותעשייתית, בעיית היונים מביאה איתה לא אחת גם דילמה. האם לשאוף לפתרון שרק מרחיק ומסלק אותם ממיקום ספציפי ונקודתי ראו האם ליישם פתרון המיועד להדביר אותם לגמרי – מהאזור כמובן, לא באופן כוללני. במציאות התפיסתית, הרגולטורית והציבורית היום, לרוב מדובר על פתרונות הרחקת וסילוק יונים ולא על הדברה.

האם פתרונות להרחקת יונים עובדים?

התשובה קצרה היא, "כן ולא". יש פתרונות הרחקת יונים שהם באמת יעילים ומספקים הגנה כזו או אחרת מפני המזיקים המעופפים הללו, יש פתרונות שמספקים "חצי עבודה" ובהחלט יש גם פתרונות הנמכרים ומוצעים למשתמשי קצה שלא מספקים את הסחורה ולא מרחיקים יונים כלל ועיקר.

דרים שונות להרחקת יונים
Image-by-wirestock-on-Freepik

הגישות השונות

באופן כללי, ניתן לחלק את הפתרונות השונים להרחקה וסילוק של יונים לשתי אסכולות או גישות עיקריות:

  1. שימוש באמצעים פיזיים-מכאניים כדי לגרום לכך שלא יהיה להם איך או איפה לנחות ולהתמקם.
  2. שימוש באמצעים כימיים, הפחדה או אמצעים אחרים שאינם פיזיים במהותם.

המטרה של שתי גישות אלו להרחקה זהה –למנוע מלכתחילה את ה"התנחלות" שלהן. רק הדרך להשיג זאת משתנה.

פתרונות ושיטות להרחקה וסילוק יונים

הנה סקירה של השיטות הנפוצות והמרכזיות הזמינים בשוק הישראלי ומשמשים באינספור יישומים ומיקומים – בדירות, בתים פרטיים, בתי עסק, מפעלים, חקלאות, מבנים מסחריים וציבוריים ותקני תשתית. יחד עם ההסבר על כל שיטה נציין האם היא יעילה או לא.

מחסומים ואלמנטים פיזיים

התקנה של אלמנטים פיזיים המיועדים למנוע מהן לנחות ולעמוד במקום מסוים, להקים קינים וכיוצא באלו. מדובר בעיקר על דוקרנים נגד יונים מסוגים וחומרים שונים כך שהן פשוט לא יכולות ולא רוצות לנחות ולעמוד עליהם. אפשר גם להתקין רשת נגד יונים למניעת כניסתם, אך זה לא תמיד פותר את כל הבעיות. דוקרנים הם מאוד יעילים, אבל חייבים להתקין אותם ממש בכל מקום בו יונה יכולה לנחות.

טקטיקות ואמצעי הפחדה והרתעה

אמצעים המיועדים להפחדה וכך למנוע מהן לנחות ולהתמקם במיקום מסוים. זה אומר למשל התקנה של "בובות" עורבים או ינשופים כדי להפחידם ולהרחיקם. זהו, למשל, פתרון שגם אם יעבוד בהתחלה, הוא מאוד לא יעיל ולא אמין ולא מספק הרחקה ארוכת טווח.

מכשירים אולטרה-סוניים (על קוליים)

מכשירים טכנולוגיים המיועדים להרחיק יונים ממקום מסוים באמצעי שלא פוגע בהם ולא משפיע לרעה על בני האדם בסביבה. המכשיר מייצר רעש שאמור להציק ליונים ולגרום להן לעבור הלאה, היונים וציפורים אחרות מתרגלות לרעש וגם אם יש הקלה מסוימת בתחילה, היא זמנית בלבד.

תרסיסים וג'לים להרחקת יונים

אחד החידושים המרתקים והיעילים בשיטות להרחקת יונים הוא שימוש בתרסיסים וג'לים ייעודיים למטרת סילוק היונים. יש למשל ג'לים אופטיים שגם מיועדים לגרום להם לראות כאילו המשטח חם או אפילו בוער וגם יוצרים משטח דביק ועם ריחות שהן לא אוהבות. זה מאוד לא נפוץ בישראל ועם יעילות מוגבלת מאוד ממילא.

הפתרון היעיל והנפוץ יותר בישראל בהקשר זה הוא תרסיס להרחקת יונים, מוצר שלא אחת נקרא בישראל ספריי עופי יונה או תרסיס נגד יונים "עופי יונה". זהו תרסיס שאינו רעיל לבני אדם או ליונים והוא מייצר משטח דביק וטורדני, מה שגורם להן שלא לנחות ולא להתמקם על המקום והמשטח המטופלים. החומר מאוד קל ליישום – פשוט מרססים – והוא עמיד לתקופה יחסית ארוכה ומתאים למגוון תנאי סביבה בהתחשב שמדובר על תרסיס בלבד.

ספריי נגד יונים – "עופי יונה" – הוא פתרון יעיל, אפקטיבי ומוכח להרחקה וסילוק שלהן ומניעת קינון ועמידה שלהן על משטחים ומיקומים לא רצויים.

ובכן, הצגנו לכם כמה שיטות הרחקת יונים שבאמת עובדות ועוד כמה שלא באמת יעילות כנגד המזיקים המעופפים האלו. מציעים לכם בחום לנסות את התרסיס להרחקת יונים ולבחון את התוצאות בעצמכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם