כל המידע על איטום בהזרקה

מבין שלל סוגי וטכניקות האיטום, איטום בהזרקה הוא כנראה הסוג הכי מורכב, ספציפי ואשר דורש את הכי הרבה ניסיון, ידע וציוד מיוחד, לכן בפועל אין הרבה קבלני איטום המבצעים עבודות הזרקה כאלו. כפי שמיד נפרט  לעומק, ישנם מקרים בהם איטום המיושם בהזרקה הוא הפתרון היחיד לפתרון בעיות של נזילות, חדירת רטיבות וכדומה – אז לפניכם כל מה שאתם צריכים לדעת על התחום.

איטום בהזרקה מהווה טכניקת איטום המיושמת ביישומים של בנייה, תעשייה והנדסה אזרחית, למניעת נזילות, הפסקת חדירת רטיבות ולחות, תיקון סדקים וחיזוק מבנים ורכיבי תשתית, כאשר בעיקר מדובר על יישום בבטון. הזרקת חומרי האיטום נעשית לרוב מפנים המבנה, בניגוד לסוגים אחרים של עבודות אטימה המבוצעות מבחוץ.

טכניקה זו מיושמת בעזרת מכשור מיוחד וחומרי אטימה ייעודיים ובמיקומים ומבנים כגון מרתפים, חניונים תת קרקעיים, מנהרות, קירות בטון ביתיים או הנדסיים וכדומה.

רקע מקצועי

איטום בהזרקה כבר קיים עשרות שנים, כאשר התהליך, הציוד והחומרים התפתחו והתקדמו משמעותית לאורך שנים אלו. במקור, הזרקת חומרי איטום נעשתה ידנית, עם טכנאים שהשתמשו בציוד פשוט כמו מזרקים גדולים ותעשייתיים ואקדחי חומרי אטימה ידניים (כמו אקדח סיליקון) למילוי סדקים וחריצים בקירות ותשתיות בטון. כמו כן, באותן שנים ראשונות השתמשו, למשל בבטון וחומרי אטימה צמנטיים או בחומרים המכילים חול לצורך השגת האיטום באמצעי ההזרקה הפשוטים שהיו בשימוש. 

אך היום תנאי המשחק שונים לגמרי והזרקות איטום הן עסק טכנולוגי ומקצועי מדויק, מתקדם ומורכב, עם חומרים ייעודיים ומיוחדים שפותחו ליישומים אלו ומכונות הזרקה חזקות המאפשרות ביצועים מעולים וחדירה עמוקה יותר של חומרי האיטום.  

בצורתו המקצועית-תעשייתית כיום, איטום בהזרקה הוא תהליך שבו חומר ייעודי, נוזלי או חצי-מוצק מוזרק בלחץ גבוה לתוך תשתית הבטון, דרך מתאמי הזרקה שמיד נסביר עליהם, כדי להיכנס לתוך סדקים, חורים ונקבוביות יתר של הבטון. שיטות איטום זו ניתנת ליישום וביצוע גם על משטחים אנכיים (קירות) וגם על משטחים אופקיים (רצפות ותקרות), עם יעילות גבוהה ועמידות טובה מאוד של תוצאות האיטום.

בישראל, בגלל שיטות הבנייה המקובלות והנפוצות בענף הבנייה והתשתיות המקומי, עיקר עבודות ההזרקה נעשות על תשתיות בטון, אך באופן כללי אפשר גם להשתמש בציוד ובחומרים לאיטום תשתיות בלוקים או לבנים.

איך מתבצע איטום בהזרקה?

כאן אנחנו נכנסים לעובי הקורה (פשוטו כמשמעו…) לגבי האופן בו מבצעים בפועל את האיטום, הסבר שגם יבהיר מדוע זהו סוג האיטום הכי מורכב וספציפי לביצוע.

היום כבר לא מזריקים את חומרי האיטום ישירות לתוך סדקים או חריצים אלא מבצעים איטום יותר עמוק, עמיד וחזק דרך הזרקת החומרים לתוך הקיר או התשתית. עבור זה, ראשית כל קודחים חורים במרווחים ספציפיים ומחושבים בתשתית שיש לאטום, לאורכו של סדק למשל. לתוך החורים האלו מכניסים, בלחץ מסוים, מתאמי הזרקה ייעודיים (נראים חיצונית קצת כמו פטמות גירוז של כלי רכב וציוד מכאני, למי שמכיר). מתאמים אלו מאפשרים להזריק את חומרי האיטום לתוך התשתית ביתר יעילות, בלחצים גבוהים ומבלי שהחומר המוזרק יוצא בחזרה בעקבות הלחץ, מהחור ממנו מזריקים.

אל מתאמי ההזרקה הקדוחים לתשתית הבטון מחברים פיית הזרקה וצינור, המחוברים בהמשך למכונת הזרקה עם משאבת לחץ גבוה. השלב הבא הוא להכין את חומר האיטום ולהזריק אותו בעזרת המכונה ותחת לחץ גבוה לתוך מתאמי ההזרקה המותקנים בתשתית. זה גורם לחומר האיטום, הנמצא כאמור במצב נוזלי או חצי מוצק, להיכנס לעומק הבטון ולאטום מבפנים החוצה את הסדקים, החורים ושאר הגורמים לבעיות האיטום.  

באיזה ציוד משתמשים ומהם החומרים המוזרקים לאיטום?

כאמור, היום טכניקת האיטום בהזרקה התקדמה מאוד והפכה משוכללת ומורכבת יותר, מה שמחייב ציוד ייעודי מיוחד וחומרים מתאימים ליישום ספציפי זה. אלו המרכבים הטכניים העיקריים הדרושים לפרויקטים אלו:

 • מכונת בהזרקה עם משאבה ליצירת לחץ הזרקה גבוה.
 • מתאמי הזרקה המותקנים בחורי קידוח ייעודיים בתשתית הבטון
 • פיות הזרקה המתחברות לצנרת המכונה ולמתאמי ההזרקה
 • חומרי איטום מיוחדים המתאימים ליישום בלחץ גבוה בהזרקה – שוב, נוזליים או חצי מוצקים.

בגדול, חומרי האיטום המתאימים ליישום בהזרקה בלחץ גבוה כוללים חומרים מבוססי פוליאוריתן או אפוקסי. חומרים מתקדמים מייצרים מבנה גבישי ופועלים יחד עם מים והחומרים הצמנטיים בבטון ליצירת אטימה חזקה, עמידה ואיכותית יותר.

מה זה איטום שלילי בהזרקה?

עד עכשיו, התהליך שהסברנו לגביו הוא איטום חיובי בהזרקה, כאשר הזרקת חומר האיטום נעשית למעשה מצידו האחד של הסדק, כי אין גישה לצידו השני של הסדק או של תשתית הבטון (מה שנכון לרוב המקרים). אך קיימת גם טכניקה של איטום שלילי בהזרקה.

במקרים אלו של איטום שלילי בהזרקה, נוזל האיטום מוזרק לסדק או חיבור בבטון משני הצדדים. ניתן ליישם זאת כמובן רק כאשר יש גישה לשני צידי תשתית הבטון והסדק או החיבור וכשאפשר ליישם לחץ על שני הצדדים.

איפה מיישמים איטום בהזרקה בבתים ומבנים?

בגלל הייחודיות המקצועית והטכנית של טכניקה זו, היא מתאימה למקרים מסוימים ומיוחדים, אשר בהם במקרים רבים רק איטום הזרקה יכול לספק את התוצאות הרצויות והאופטימאליות. זה כולל בעיקר איטום מרתפים ביתיים ותעשייתיים, עבודות איטום בחניונים תת קרקעיים ועבודות על תשתיות יציקות בטון תת קרקעיות ומעל הקרקע במבני מגורים, מבנים תעשייתיים, מבנים חקלאיים, מבנים מסחריים ותשתיות הנדסיות אחרות.

יתרונות וחסרונות של השיטה

יתרונות:

 • דרך יעילה לתקן נזילות וסדקים בתשתיות בטון
 • ניתן ליישום אנכי ואופקי
 • מניעת נזקי מים ורטיבות וגם נזקים מבניים-הנדסיים
 • פתרון איטום עמיד וארוך טווח
 • ניתן ליישום על מגוון רחב של משטחים וחומרים

חסרונות:

 • יכול להיות יחסית יקר, בגלל מורכבות הביצוע והיישום והמקצועיות הנדרשת
 • מחייב ציוד ייעודי מיוחד וחומרי אטימה מיוחדים
 • מאתגר ומורכב לביצוע ללא ניסיון, ידע וציוד מתאימים

מדוע הידע והניסיון המעשי הם כה חשובים אצל קבלני איטום בהזרקה?

כפי שהוסבר והובהר היטב לאורך פוסט זה, מדובר בתהליך מורכב המחייב עבודה מדויקת ומדודה, חומרים ייעודיים וציוד מיוחד שרק באמצעותו ניתן ליישם את הטכניקה בהצלחה. כל אלו יוצרים מציאות בה זה ממש קריטי שעבודות אלו יבוצעו רק עם החומרים והציוד הטובים והמתאימים ביותר ובעיקר על ידי אנשי מקצוע מיומנים, מנוסים ואשר מכירים את התחום לעומקו.

אחרת, התוצאות בהחלט עשויות להיות לא איכותיות ולא עמידות ועבודת איטום לקויה יכולה אף לגרום להחמרת המצב ולסיכון הנדסי מהותי למבנה או לתשתית.

בטיחות באיטומים בהזרקה

היבט נוסף וקריטי לחשיבות הניסיון והידע הפרטני בביצוע איטום בהזרקה הוא בבטיחות כמובן. בטכניקת זו קודחים לתוך תשתיות בטון ועובדים ציוד הזרקה בלחץ גבוה מאוד, מה שיכול בהחלט להיות סיכון בטיחותי. לכן חשוב מאוד לעבוד רק עם קבלן איטום מורשה ומנוסה בעבודות בהזרקה, אשר מקפיד ללא פשרות על בטיחות התהליך והעובדים.

איטום בהזרקה מחיר – השורה התחתונה

ולבסוף, הגענו לשורה התחתונה ולמה שאתם ודאי שואלים את עצמכם: עם כל המורכבות והייחודיות הללו, מה המחיר של איטום בהזרקה?

ובכן, כמובן שכל פרויקט נבחן ומתומחר לגופו ובצורה פרטנית. אבל, כן אפשר לומר שאיטום באמצעות הזרקה הוא יקר יותר מעבודות איטום אחרות. אבל יש סיבה לעלות הגבוהה יותר הזו ואלו גם לא עבודות איטום שעושים ומזמינים כל הזמן. קבלנים איכותיים, מורשים ואמינים גם ייתנו לכם מחיר הגיוני, עם ביצועים עמידים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם