איך לבצע איטום גגות כמו שצריך? איטום גגות - הרקולס

איך לבצע איטום גגות כמו שצריך?

באופן טבעי והגיוני לגמרי, איטום גגות הוא נושא מהותי במיוחד בכל הנוגע לפרויקטים של בנייה חדשה וגם לשיפוצים ותחזוקה של מבנים מכל הסוגים שלהם יש גג המצריך איטום – קרי, בעיקר גגות שטוחים. כשלים באיטום הגג יכולים להוביל לתקלות מאוד חמורות ומשמעותיות, גם לנזקים לתשתית ולרכוש וגם לעלויות תיקון גבוהות במיוחד, כך שללא ספק מדובר על נושא חשוב באופן משמעותי וכזה המחייב דיוק, איכות ומקצועיות.

צוות הרקולס, המציעה לכם מבחר מנצח של מוצרים וחומרים לאיטום גגות ולמגוון צרכי איטום נוספים, הכין לכם הפעם מדריך המסביר איך לבצע איטום גגות כמו שצריך ועם ביצועים עמידים ואמינים – רמז, ההצלחה תלויה הרבה בעבודה מקצועית ומדויקת וכמובן בשימוש בחומרי האיטום המתאימים והטובים ביותר.

שיטות לאיטום גגות

היום, כמו שיש סוגים רבים ושונים של תשתיות ושיטות בנייה, מהשיטות המסורתיות המתבססות על הרבה בלוקים ויציקות בטון ועד טכניקות חדשניות של בנייה מתועשת או "בנייה קלה", לכן גם יש שיטות שונות לאיטום גגות. ההחלטה באיזו שיטה להשתמש תלויה כמובן בסוג הגג והתשתית של המבנה, אך לא רק וגם בעוד פרמטרים מקצועיים ומדדים.

מבחינת חומרי איטום גגות שטוחים (לא רעפים), יש חומרים שונים ודרכי יישום שונות, כאשר השיטות הנפוצות והעיקריות של איטום גגות בישראל הן:

  • יריעות ביטומניות: איטום גגות ביריעות ביטומניות העשויות מחומר ביטומני ("קרוב משפחה" של זפת ואספלט), מיושמות על הגג, מחוממות לטמפרטורות גבוהות בעזרת ציוד אש ייעודי ומתקשות על הגג, מספקות איטום מצוין שיש לחדש בכל כמה שנים (בהיעדר ריצוף), רצוי כולל רולקות ביטומניות ושאר אלמנטים הקשורים לניקוז ואיטום תקני לפי מאפייני הגג. אם יש ריצוף על הגג, מיישמים אותו על גבי רשת וישירות על היריעות המולחמות, אם אין ריצוף לגג, רצוי להשתמש ביריעות ביטומניות אפורות שעליהן אגרגט לבן ייעודי להפחתת חימום הגג בקיץ. זו ללא ספק השיטה האמינה, העמידה והמומלצת ביותר.
  • איטום זפת: טכניקה ישנה ופשוטה יותר לעומת יריעות ביטומניות. מיישמים זפת גגות על הגג כאשר הזפת חמה וסמיכה, במריחה עם רולרים, זפת לגג מתקשה ומייצרת איטום. מומלץ לצבוע בצבע לבן מתאים כדי להפחית התחממות בקיץ.
  • איטום צמנטי: מריחה ויישום על הגג של חומרי איטום צמנטיים, מיושמים לרוב במריחה עם רולרים, לעיתים נדרש ליישם פריימר על משטח הגג לפני חומר האיטום עצמו.
  • איטום אקרילי: יישום של חומר איטום אקרילי עם "רצפת" הגג והרולקות. חומר דמוי פלסטי שניתן ליישם עם רולרים במריחה או בהתזה עם מכשירי ריסוס ייעודיים.
  • איטום פוליאוריטני: פחות נפוץ ומשמש בעיקר לגגות מוצלים בהם אין גישה טובה ליישום יריעות ביטומניות והלחמה שלהן יחד. איטום פוליאוריטני יכול להיות טוב, אך הוא יקר, מורכב ליישום ומצריך גג עם צל כדי שהשמש לא תפגע באיטום.

חשוב לציין כי שיטות האיטום השונות לרוב לא "אוהבות" לעבוד זו עם זו. המשמעות היא שאם מיושם על חומר איטום לגג מסוג אחד, לרוב יישום של חומר איטום מסוג אחר יוביל להיקשרות לא טובה של החומרים ולבעיות איטום. לכן למשל יריעות ביטומניות מיישמים על גג בטון נקי וחדש ולא על איטום אקרילי או מסוג אחר.

מה ההכנות הנדרשות לפני ביצוע איטום לגג המבנה ומה שלבי האיטום?

  • כמובן שקריטי לנקות את הגג בצורה מקיפה ואיכותית מאוד – מאבק, לכלוך, חפצים וכל דבר שיכול לפגוע באיכות האיטום.
  • אם יש סדקים ושאר פגמים מבניים בגג, יש לתקנם בצורה תקנית ויעילה לפני יישום איטום.
  • יישום חומר האיטום בצורה מדויקת, מקצועית ואפקטיבית, לפי הוראות היצרן ומאפייני הגג.
  • שלב הגימורים אחרי יישום חומרי האיטום – שלב קריטי שאסור להזניח אותו. זה כולל יישום של חומרי איטום גמישים בנקודות חולשה בגג, על גבי צנרת חודרת, מסביב למתקנים ואלמנטים שאי אפשר להזיז או להרים וכיוצא באלו.

בחירת חומרי האיטום מתאימים ומומלצים לאיטום גגות

לצד איטום גגות על ידי קבלן איטום מוסמך ואיכותי, שגם מציע אחריות לעבודה ולביצועים, קריטי לעשות שימוש בחומרי האיטום הטובים והמתאימים ביותר. החומר הכי מומלץ ועמיד הוא כאמור יריעות ביטומניות (תקניות בלבד), אך גם אם אין ברירה ויש ליישם איטום גג עם חומרי מריחה שונים, הקפידו על איכות ואמינות של המוצרים והמותגים.

חברת הרקולס משווקת ומציעה רק חומרי איטום גגות איכותיים, תקניים ואשר סיפקו ומספקים ביצועים מוכחים על גגות מכל הסוגים ובכל רחבי ישראל.

מהו הזמן הטוב ביותר לביצוע איטום גגות?

האיטום מיועד בעיקר לחודשי החורף הגשומים, גם בגלל זה וגם מסיבות של חיסכון בכסף ויכולת לסגור הזמנת עבודה מול קבלן האיטום, הכי מומלץ לבצע איטום גגות לקראת סוף הקיץ או בתחילת הסתיו.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם