איך לבצע איטום גגות כמו שצריך?

באופן טבעי והגיוני לגמרי, איטום גגות הוא נושא מהותי במיוחד בכל הנוגע לפרויקטים של בנייה חדשה וגם לשיפוצים ותחזוקה של מבנים מכל הסוגים שלהם יש גג המצריך איטום – קרי, בעיקר גגות שטוחים.
כשלים באיטום הגג יכולים להוביל לתקלות מאוד חמורות ומשמעותיות, גם לנזקים לתשתית ולרכוש וגם לעלויות תיקון גבוהות במיוחד, כך שללא ספק מדובר על נושא חשוב באופן משמעותי וכזה המחייב דיוק, איכות ומקצועיות.

צוות הרקולס, המציעה לכם מבחר מנצח של מוצרים וחומרים לאיטום הגגות ולמגוון צרכי איטום נוספים, הכין לכם הפעם מדריך המסביר איך לבצע זאת כמו שצריך ועם ביצועים עמידים ואמינים – רמז, ההצלחה תלויה הרבה בעבודה מקצועית ומדויקת וכמובן בשימוש בחומרים המתאימים והטובים ביותר.

מה ההכנות הנדרשות לפני ביצוע איטום לגג המבנה?

  • כמובן שקריטי לנקות את הגג בצורה מקיפה ואיכותית מאוד – מאבק, לכלוך, חפצים וכל דבר שיכול לפגוע באיכות.
  • אם יש סדקים ושאר פגמים מבניים בגג, יש לתקנם בצורה תקנית ויעילה לפני יישום.
  • יישום חומר האיטום בצורה מדויקת, מקצועית ואפקטיבית, לפי הוראות היצרן ומאפייני הגג.
  • שלב הגימורים אחרי יישום חומרי האיטום – שלב קריטי שאסור להזניח אותו. זה כולל שימוש בחומרי איטום גמישים בנקודות חולשה בגג, על גבי צנרת חודרת, מסביב למתקנים ואלמנטים שאי אפשר להזיז או להרים וכיוצא באלו.

מהו הזמן הטוב ביותר לביצוע איטום גגות?

מיועד בעיקר לחודשי החורף הגשומים, גם בגלל זה וגם מסיבות של חיסכון בכסף ויכולת לסגור הזמנת עבודה מול קבלן האיטום, הכי מומלץ לבצע איטום גג לקראת סוף הקיץ או בתחילת הסתיו.

שיטות לאיטום גגות

היום, כמו שיש סוגים רבים ושונים של תשתיות ושיטות בנייה, מהשיטות המסורתיות המתבססות על הרבה בלוקים ויציקות בטון ועד טכניקות חדשניות של בנייה מתועשת או "בנייה קלה", לכן גם יש שיטות שונות לאיטום גגות. ההחלטה באיזו שיטה להשתמש תלויה כמובן בסוג הגג והתשתית של המבנה, אך לא רק וגם בעוד פרמטרים ומדדים מקצועיים.

מבחינת חומרי איטום של גגות שטוחים (לא רעפים), יש חומרים שונים ודרכי יישום שונות, כאשר השיטות העיקריות בישראל הן:

 

יריעות ביטומניות לאיטום גגות

איטום באמצעות יריעות ביטומניות העשויות מחומר ביטומני ("קרוב משפחה" של זפת ואספלט), מיושמות על הגג, מחוממות לטמפרטורות גבוהות בעזרת ציוד אש ייעודי ומתקשות על הגג, מספקות איכות איטום מצוינת שיש לחדש בכל כמה שנים (בהיעדר ריצוף), רצוי כולל רולקות ביטומניות ושאר אלמנטים הקשורים לניקוז ואיטום תקני לפי מאפייני הגג. אם יש ריצוף על הגג, מיישמים אותו על גבי רשת וישירות על היריעות המולחמות, אם אין ריצוף לגג, רצוי להשתמש ביריעות ביטומניות אפורות שעליהן אגרגט לבן ייעודי להפחתת חימום הגג בקיץ. זו ללא ספק השיטה האמינה, העמידה והמומלצת ביותר.

יריעות ביטומניות

זפת לאיטום הגג

איטום זפת היא טכניקה ישנה ופשוטה יותר לעומת יריעות ביטומניות. מיישמים זפת גגות על הגג כאשר הזפת חמה וסמיכה, במריחה עם רולרים, זפת לגג מתקשה ומייצרת שכבת איטום.
מומלץ לצבוע בצבע לבן מתאים כדי להפחית התחממות בקיץ.

איטום של גגות בזפת

שיטות נוספות הקיימות בשוק:

איטום באמצעות חומר צמנטי

מריחה ויישום על הגג של חומרי איטום צמנטיים, מיושמים לרוב במריחה עם רולרים, לעיתים נדרש ליישם פריימר על משטח הגג לפני החומר הצימנטי.

 

חומרים  אקריליים לאיטום גגות

יישום של חומר איטום אקרילי עם "רצפת" הגג והרולקות. חומר דמוי פלסטי שניתן ליישם עם רולרים במריחה או בהתזה עם מכשירי ריסוס ייעודיים.

 

מה מייחד איטום גג בעזרת חומרים פוליאוריטניים?

איטום פוליאוריטני פחות נפוץ ומשמש בעיקר לגגות מוצלים בהם אין גישה טובה ליישום יריעות ביטומניות והלחמה שלהן יחד. שימוש בחומר פוליאוריטני יכול להיות טוב, אך הוא יקר, מורכב ליישום ומצריך גג עם צל כדי שהשמש לא תפגע בתוצרים.

האם אפשר לשלב בין השיטות?

חשוב לציין כי השיטות השונות לרוב לא "אוהבות" לעבוד זו עם זו. המשמעות היא שאם מיושם על חומר איטום לגג מסוג אחד, לרוב יישום של חומר איטום מסוג אחר יוביל להיקשרות לא טובה של החומרים ולבעיות.
לכן למשל יריעות ביטומניות מיישמים על גג בטון נקי וחדש ולא על איטום אקרילי או מסוג אחר.

אילו חומרי איטום ומומלצים לאיטום גגות?

לצד איטום גג על ידי קבלן איטום מוסמך ואיכותי, שגם מציע אחריות לעבודה ולביצועים, קריטי לעשות שימוש בחומרי האיטום הטובים והמתאימים ביותר. החומר הכי מומלץ ועמיד הוא כאמור יריעות ביטומניות (תקניות בלבד), אך גם אם אין ברירה ויש ליישם איטום גג עם חומרי מריחה שונים, הקפידו על איכות ואמינות של המוצרים והמותגים.

חברת הרקולס משווקת ומציעה רק חומרי איטום גגות איכותיים, תקניים ואשר סיפקו ומספקים ביצועים מוכחים על גגות מכל הסוגים ובכל רחבי ישראל.

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם