חידוש רובה באמבטיה: טיפים מקצועיים לתוצאה מושלמת

בכל כמה שנים זה מגיע, הזמן הזה שבו צריך כבר לחדש את הרובה בחדר האמבטיה והמקלחת שלכם, כאשר אולי הפעם אתם רוצים לקחת על עצמכם אתגר ולבצע את החידוש בעצמכם. זה בהחלט אפשרי ומספק, אך צריך לדעת את הפרטים החשובים, טיפים מקצועיים ואיך לבצע זאת נכון.

לאורך זמן, הרובה בין אריחי הרצפה והקיר בחדרים הרטובים בבית יכולה לאבד את הצבע שלה, להיסדק, להישחק וגם להפוך לבעלת עובש – כל אלו גם פוגעים במראה האסתטי של חדר האמבטיה והמקלחת וגם עשויים לפגוע בתפקוד. צוות הרקולס הכין עבורכם מדריך על חידוש רובה באמבטיה ובמקלחת, בואו נצא לדרך.

הסיבות לחידוש רובה בחדר האמבטיה והמקלחת

  • אסתטיקה: רובה טרייה וחדשה יכולה לגרום לאריחים שלכם להיראות חדשים שוב, מראה שמיד מרענן ומחדש את חדר האמבטיה והמקלחת היא גם מעלימה כתמי עובש, צבע דהוי ושאר מפגעים אסתטיים הנוצרים ברובה בחדרים רטובים לאורך השנים.
  • היגיינה: רובה ישנה, נקבובית, סדוקה ושחוקה הופכת לבית גידול לחיידקים, עובשים ופטריות – כולם משגשגים בסביבה רטובה ולחה בחדרים הרטובים, בעיקר על הרצפה והקירות – וזה עשוי לעורר בעיות וסיכוני בריאות שונים.
  • מניעת נזקי מים: רובה פגומה ושחוקה יכולה לאפשר למים להיכנס אל מתחת לאריחים ולגרום לנזקי מים שיהיה הרבה יותר יקר ומורכב לתקן בהמשך.
  • שמירה על האריחים והריצוף: חידוש רובה תקופתי בחדרים רטובים מאריך משמעותית את חיי האריחים והריצוף בחדרים אלו שתמיד נמצאים במצב מורכב של רטיבות, לחות ושימוש רב.
החלפת הרובה בין המרצפות
Credit: Image by rawpixel.com on Freepik

חשיבות של חידוש רובה בחדרים רטובים

כפי שהוסבר והודגם ברשימה למעלה, אי חידוש הרובה, ספציפית בחדרים רטובים כמו חדרי אמבטיה, מקלחת ושירותים, עשוי לקדם ולעורר שלל בעיות שונות, החל בבעיות אסתטיות, דרך בעיות מבניות וטכניות בבית ועד בעיות בריאות. כאשר הרובה שחוקה וסדוקה או עם עובש יכולה לגרום לנזקי מים בתוך הבית או בקירות חיצוניים, היא מצריכה כל הזמן לנקות אותה ולהשקיע זמן וחומרים בתהליך ויש לרובה שחוקה, למצב לא תקין זה יש שלל משמעויות שאפשר למנוע בקלות דרך תהליך מסודר וסה"כ די פשוט.

בחירת סוג הרובה המתאים

דווקא בגלל שמדובר על חדר רטוב, יש משמעות משמעותית וגדולה אפילו יותר מהרגיל בבחירת סוג הרובה המתאים למשימה. בחומרי רובה לריצוף ואריחים יש ארבעה סוגים עיקריים – צמנטית, אקרילית, אפוקסית ופולימרית – כאשר לגבי חדרים רטובים ההמלצה הגורפת היא להשתמש או ברובה אקרילית או באפוקסית המספקות עמידות גבוהה יותר לרטיבות ולחות.

בחירת הסוג המתאים למאפיינים הפרטניים של חדר האמבטיה הספציפי ולסוג האריחים היא קריטית ממש וחיונית להצלחת הפרויקט, בין אם עושים זאת לבד או בעזרת בעל מקצוע.

צבע הרובה לחדר האמבטיה והמקלחת

רובה מגיעה בהמון גוונים וצבעים וזה כבר הפך היום לעולם ומלואו של סגנונות ובחירות אסתטיות, כאשר בקצה אחד יש את אלו המעדיפים צבע המצניע את חיבורי האריחים ואת הרובה עצמה ובקצה השני יש את אלו המעדיפים דווקא צבעים חזקים ושונים מהאריחים כדי להבליט את החיבורים והאריחים וליצור מראה אריחים שונה מאוד.

השקיעו מחשבה בבחירת הצבע שאתם רוצים ועד כמה אתם רוצים שהחיבורים בין האריחים יהיו נסתרים ומוצנעים או דווקא בולטים וניגודיים. שימו לב שלא אחת עדיף לבחור בגוון הדומה לרובה שכבר קיימת בחדר, אפילו שצריך להסיר את הישנה לפני חידוש ויישום החדשה.

מה ההבדל בין רובה אקרילית לאפוקסית?

חשוב להבין ההבדלים בין האקרילית שהיא הנפוצה ביותר, בטח ביישום עצמאי ולא ע"י בעל מקצוע, לבין רובה אפוקסית הנחשבת איכותית יותר אך מורכבת וקשה יותר לעבודה.

הראשונה מבוססת על חומר צמנטי שאליו מוסיפים פולימרים ייעודיים ומיוחדים, צריך להוסיף לאבקה מים כדי להגיע למרקם המשחתי הרצוי ליישום. היא עמידה יחסית לרטיבות וקל לעבוד איתה, אך היא פחות עמידה ואוטמת למול החלופה האפוקסית היקרה והקשה יותר ליישום.

רובה אפוקסית אוטמת הרבה יותר טוב והיא מבוססת על חומרים אפוקסיים יחד עם חומרים צמנטיים, מה שמייצר תוצר מאוד קשה, אטום ועמיד. היא מתקשה מאוד מהר ולכן קשה יותר לעבוד איתה ולרוב רק בעלי מקצוע מיומנים יבצעו זאת בצורה טובה, איכותית ואסתטית – יישום לא נכון וייבוש על האריחים יהיה כמעט בלתי אפשרי להסרה מבלי להרוס את האריח!  חשוב מאוד לקבל החלטה מקצועית לפני שימוש ברובה אפוקסית.

שיפוצניק מתקן רובה
Credit: Image by rawpixel.com on Freepik

הליך יישום רובה באמבטיה ובמקלחת

במובנים רבים ריענון רובה באמבטיה הוא מורכב יותר לעומת יישום דומה בבנייה חדשה או שיפוץ מלא של החדר הרטוב, בעיקר כי צריך להוריד ולהסיר לגמרי את החומר הישן ממרווחי האריחים. כדי שהחדש יצמד היטב וישאר במקום למשך שנים, חשוב מאוד לנקות ולהסיר רובה ישנה. הכי יעיל ונוח לעשות זאת באמצעות דיסק, עדיפות לדיסק הרוטט במהירויות גבוהות ולא דיסק חיתוך, מטעמי ביצועים, בטיחות ושמירה על תשתית הקיר ובעיקר האיטום שמתחת לאריחים. אם מחדשים מקטע קטן, אפשר גם להיעזר במברג שטוח או איזמל מתאים לצורך הסרת הרובה.

אחרי השבירה וההסרה הר יש לשאוב ולנקות את כל המשטח ולוודא שהאזור כולו יבש לגמרי, לפרק זמן ש/ל 24 שעות לפני תחילת יישום הרובה החדשה.

אם אתם מיישמים רובה אקרילית, יש לערבב את האבקה היבשה יעם מים לפי הוראות היצרן ועד להגעה למרקם משחתי-צמיגי. מיישמים בחריצים של חיבורי האריחים בעזרת שפכטל מתאים, בעדינות ובדיוק. אחרי 30-60 דקות של ייבוש החומר יש לנקות בעזרת שפכטל נקי, ספוג לח או מגבונים את השאריות מהאריחים, אז יש לתת לאזור כולו להתייבש כולו להתקשות ולהיצמד למשך לפחות 24 שעות.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם