בניית קיר גבס – כך תעשו זאת נכון

קיר גבס מהווה בחירה מעולה ויעילה למגוון עבודות בנייה ושיפוצים, כולל כאלו שאתם לגמרי יכולים לעשות בעצמכם. הוא מתאים לחלוקה מחדש של הבית, לפיצול חדר אחד לשניים, לבניית מחיצות ואלמנטים דקורטיביים בבית ועוד מגוון שימושים, כאשר מדובר על פתרון מהיר ליישום, יחסית זול ונגיש מאוד לעומת חלופות בתחום הבנייה.

היום, צוות הרקולס יסביר לכם כיצד תעשו זאת נכון בעצמכם.
מדובר בתחום שהתפתח מאוד בענף הבנייה הישראלי בשנים האחרונות, כאשר היישומים בעיקר משמשים עדיין לקירות ומחיצות פנימיים אך יש גם שימושים ויישומים חיצוניים, עם מוצרים ושיטות המגיעים אלינו מחו"ל.  

קודם כל, בטיחות בעבודה!

1. עושה את העבודה בעצמך? מעולה, שים את הבטיחות לפני הכל .

למרות שבניית קיר גבס נחשבת משימה די פשוטה והיא לא מערבת לרוב כלי בניין גדולים ומורכבים מדי, יש לתת דגש על הנושא של בטיחות בעבודה, קל וחומר אם אתם אנשי "עשה זאת בעצמך" חובבנים ולא מקצועני בנייה ושיפוצים.

 

2. ציוד מגן הכרחי לשמירה על בריאותכם ובטחונכם .

שימו לב להשתמש במשקפי מגן בעת חיתוך לוחות הגבס והרכבת חומרי בידוד בתוך הקירות, לעבוד עם כפפות עבודה מתאימות, מסכות להגנה מפני נשימת אבק ושימוש בכלים חשמליים איכותיים ובטיחותיים, להשתמש בסולם יציב וחזק ובכל עת להיזהר ולתת תשומת לב לבטיחות.

 
משקפי מגן לעבודה עם גבס

הכל מתחיל מתכנון נכון של בניית קיר הגבס שלכם

 

אתם רוצים לבנות קיר או מחיצת גבס, כך שמדובר על אלמנט בנוי מהותי בבית או במשרד ואפילו אם כבר עשיתם זאת בעבר או שאתם חושבים שאתם לגמרי שולטים במצב, הקפידו לתכנן את הפרויקט במדויק מראש. כל קיר איכותי, אסתטי וישר מתחיל מתכנון מקדים נכון ומהכנה חכמה של אזור העבודה.

תכננו, רצוי עם שרטוט פשוט ומדידות מדויקות, את גודל ומרכיבי הקיר, הזיזו מאזור העבודה רהיטים ואלמנטים מיותרים. רצוי אפילו לסמן במרחב ועל הרצפה את המיקום המדויק, כך תראו האם יש משהו שלא חשבתם עליו או התנגשויות עם אלמנטים שונים בחלל.

בטיחות בבניית קירות גבס

כלי עבודה הדרושים 

 

גם בבניית קיר גבס, כמו במשימות בנייה אחרות, הכלים הנכונים יכולים גם להפוך את העבודה שלכם לנחה ויעילה יותר וגם לקדם תוצאות יותר טובות, עמידות, בטיחותיות ואסתטיות. אז הקפידו להכין רשימת ציוד ולוודא שיש לכם את כל הכלים והציוד הדרוש לפרויקט שלפניכם. אלו כלי העבודה הנפוצים הנחוצים בלי חומרי הגלם לתשתית הקיר ולוחות הגבס:

 • מקדחה ומקדחים – מתאימה לקידוח ברצפה, בקירות ובתקרה
 • מברגה איכותית ואמינה
 • מטר למדידות
 • פלס – ארוך שישמש גם לקיר עצמו וגם לחיתוך מדויק של הלוחות
 • פטיש
 • סכין חיתוך איכותית ובטיחותית – סכין יפנית היא הנפוצה ביותר לעבודות גבס
 • סרגל או אלמנט ישר ארוך – לסימון קווים ישרים בלוחות הגבס ולחתוך אותך ישר ואחיד
 • מספריים לחיתוך פח (לפרופילים ולניצבים של שלד הקיר)
 • טוש שחור וחזק לסימון
 • סיליקון מתאים ואקדח ליישום / חומר איטום והדבקה רלוונטי אחר
 • נייר ליטוש יחסית עדין (מלטשת חשמלית כאופציה)
 • שפכטל + חומר שפכטל לכיסוי חיבורים, חורים וכן הלאה
 • מברשת צבע (לצבע אקרילי ברוב המקרים)
 • רולר צביעה (לצבע אקרילי ברוב המקרים)

חומרי גלם הדרושים

האלמנטים בסיסיים, אלו הם שהופכים את הקירות הללו ליחסית פשוטים להרכבה ובנייה ולזולים לעומת קירות בלוקים או חלופות יקרות ומורכבות יותר. חומרי הגלם הבסיסיים הדרושים הם:

חיבור לוחות גבס עם ברגים

לוחות גבס – מהסוג המתאים לפרויקט הספציפי שלכם ובכמות מספיקה.

פרופילי מתכת – מסילות וניצבים , עשויים פח ומיועדים לשלד הקיר.

ברגים קודחים לפח – לחיבור מרכיבי השלד המתכתי.

ברגי גבס – ברגים מיוחדים לקירות העשויים גבס, לחיבור של הלוחות לשלד המתכת.

דיבלים וברגים
לחיבור של שלד המתכת לקירות, לתקרה ולרצפה.

דבק אקרילי ייעודי
כשרוצים להדביק את השלד לרצפה ולא לקדוח לתוכה.

ניירות לחיבורי לוחות הגבס אחד לשני.

פינות לקיר
ליצירת פינות אחידות ואסתטיות.

מיכל של חומר שפכטל אמריקאי לגבס

יריעות חומר בידוד אקוסטי ו/או תרמי ליישום בתוך הקיר.

צבע מתאים לקיר הגבס הגמור
לרוב צבע אקרילי.

תהליך בניית קיר גבס – לפי שלבים

חיבור והתקנת מסילות

מסילות המתכת הן הבסיס של שלד המתכת לקיר שלכם. את המסילות מחברים לקירות, לתקרה ולרצפה , כאשר חיבור חזק ואיכותי הוא קריטי ליציבות ועמידות הקיר. בעזרת פלס ומטר מסמנים בדיוק איפה תורכבנה המסילות, חותכים את המסילות לאורכים הנכונים, קודחים בקירות ובתקרה, מכניסים דיבלים ואז מחברים את פרופילי המסילות עם הברגים המתאימים. יש לקדוח חורים במסילות ולחבר בורג בכל 40 ס"מ לערך. המסילות מתחברות לרצפה עם ברגים או עם דבק אקרילי ייעודי.

חיבור ניצבים

הניצבים הם כמו העצמות של שלד המתכת לקיר הגבס שלכם, מתחברים למסילות ואליהם גם מחברים בהמשך את הלוחות. קודם מודדים מידות מדויקות לניצבים, חותכים אותם לפי המידות עם מספרי פח ואז אפשר להרכיב אותם על המסילות אנכית (למעלה למטה) באמצעות הברגת ברגי פח קודחים. את הניצבים מחברים במרחק של 40-60 ס"מ זה מזה (30 ס"מ בחדרים רטובים ללוחות גבס ורוד).

במקרה והקירות גבוהים או אם רוצים חוזק מירבי, רצוי להרכיב גם ניצבים בצורה אופקית, בין הניצבים האופקיים, בצורה של קוביות או קווים מדורגים לחוזק הנדסי מוגבר.

התקנת לוחות הגבס

אחרי ששלד המתכת מוכן, אפשר להתחיל לחבר את לוחות הגבס לתשתית המתכת שבניתם. זהו תהליך פשוט, באמצעות הברגים ומברגה, מחברים את לוח הגבס לשלד המתכת, עם רווחים של כ-25 ס"מ בין כל בורג. שימו לב לחתוך את הלוח בחכמה (עם הסרגל הארוך והפלס שהצטיידתם בהם מראש) כדי לנצל במקסימום יעילות ומינימום חיתוכים את הלוחות שקניתם.

קודם מחברים צד אחד של הקיר עם לוחות גבס ולאחר מכן את הצד השני של שלד המתכת – כאשר חשוב לזכור להתקין את חומר הבידוד לפני סגירת צידו השני של הקיר.

 הכנסת חומר בידוד

כפי שציינו בסעיף הקודם, חשוב להתקין חומר בידוד אקוסטי ותרמי בתוך קיר הגבס, את זה עושים בעזרת יריעות מתאימות וייעודיות ומכניסים לתוך הקיר בין לוחות הגבס, תוך שימוש בשלד המתכת להחזקת היריעות בתוך הקיר.

החלקת הקיר וחיבור פינות

אחרי הרכבת כל מרכיבי הקיר והכנסת חומר הבידוד, הקיר שלכם מוכן אך אינו גמור. כעת יש למלא ולהחליק את נקודות החיבור בין הלוחות ואת השקעים שנוצרו מחיבור הברגים וכמו כן להרכיב פינות ולהחליק אותן. את כל זה עושים בעזרת כלי שפכטל ויישום של חומר שפכטל אמריקאי בחללים ובשקעים, בכמות מספקת ולא יותר מדי. בחיבורי הלוחות, מורחים חומר שפכטל ואז מדביקים את ניירות הגבס שהכנתם מראש, מהדקים ומאחדים בעזרת כלי השפכטל ומסירים שאריות חומר.

לפינות, מיישמים חומר שפכטל בצורה אחידה ומספקת, מדביקים את הפינות בהתאם לקיר, מהדקים ומסירים שאריות חומר.

אחרי שהחומר התייבש לחלוטין – תוך שעות בודדות לרוב – עוברים על הכל עם נייר הליטוש להחלקת הקיר, בחוזק חלש-בינוני ותנועות מעגליות היכן שמתאים.

בשלב זה תוכלו גם לחבר בתחתית הקיר פאנל מתאים (עם דבק סיליקון בדר"כ), לא חובה אבל נותן מראה אסתטי ושומר טוב יותר על התשתית התחתונה של הקיר מנזקים, שחיקה, רטיבות משטיפת רצפה וכדומה.

יישום קיר גבס עם שפכטל
החלקת קירות גבס

צביעת הקיר וסיום הפרויקט

עכשיו שהקיר שלכם חלק, ללא חיבורים נראים לעין, עם פינות מדויקות וללא שקעים או פגמים, הגיע הזמן לצבוע את כל הקיר עם צבע אקרילי מתאים, רצוי בכמה שכבות לקבלת מראה אחיד ויפה. צבעו בעזרת רולר ובחיבורים לתקרה, לרצפה ולקירות עם מברשת מתאימה.

לצבוע קיר גבס עם רולר
צביעת קיר הגבס בשלב הסופי

כל הכבוד, בניתם לבד והשלמתם פרויקט בנייה בעצמכם, בהחלט מקור לגאווה!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם