חומרי בניין – אילו חומרים לבנייה הכרחיים

תחום הבניין מורכב ממגוון אדיר של חומרים, המעורבים בשלבים השונים של הבנייה, מהיסודות והשלד ועד חומרי הגמר הכי עדינים ואסתטיים. לכל חומר בניין יש מאפיינים ספציפיים, אשר הופכים אותו למתאים ליישומים שעבורם הוא מיועד, כאשר בענף הבנייה ישנם חומרים הנחשבים הכרחיים ומרכזיים במיוחד. כאן, נסקור ונסביר לגבי חומרי בניין נפוצים והכרחיים, כאלו המשמשים למטרות ייעודיות ומסוימות ואשר ניתן למצוא באינספור מבנים ופרויקטים בישראל. 

חומרים למשימות בנייה, גמרים ושיקום מבנים

ראשית, נתחיל באלו שאכן משמשים לפעולות הבסיס של בנייה, חומרים וציוד הנמצאים בשימוש כמעט בכל פרויקט בנייה ושיפוצים בישראל, בשל תנאי והרגלי הבנייה בארץ. 

 • מלט: מלט הוא, פשוטו כמשמעו, החומר המחבר יחד את החלקי הכי חשובים ומרכזיים במבנה, חומר בניין שכל הענף לא היה קיים בלעדיו. חומרי מלט מחברים ומדביקים יחד את המרכיבים היוצרים את הבטון שנמצא בכל כך הרבה יישומי בניין. 
 • בטון: שיטת הבנייה הנפוצה בישראל, מתבססת על בטון, תערובת של צמנט (חומר המלט), חול, חצץ ומים. לצד בטון המועבר לאתרי בנייה במשאיות ובכמויות גדולות, יש חומרי בניין הקשורים לבטון ולמלט – למשל פיגמנטים להוספת צבע לבטון, חומרים מקשיחים ומקשרים ליישומי בטון מיוחדים וכן הלאה. 
 • טיח: חומרי טיח הם עולם ומלואו של מוצרים ויישומים, חומר בנייה המגיע בתצורות וסוגים שונים ואשר מיושם על קירות ותקרות, פנימיים וחיצוניים כחלק משלבי הבנייה והגמר של הקמת קירות ותקרות. הטיח הוא מרכיב דק, אך מהותי במבנה הקיר והתקרה, גם מטעמים הנדסיים ותפעוליים וגם מטעמים אסתטיים ומבחינת בידוד ועמידות.
 • גבס: חומר בנייה המאפשר מגוון אדיר של יישומים ופעולות, החל בקירות גבס שאיתם ניתן לסגור חדרים במהירות וביעילות בתוך מבנים, דרך אלמנטים עיצוביים שניתן לייצר מגבס ועד לוחות גבס מיוחדים ליישומים מורכבים יותר. כמו כן הגבס, חומר בנייה נפוץ ויחסית זול, משמש ליישומי טיח, איטום חורים וסדקים וכיוצא באלו. 
 • ציוד לגבס: לצד יישומי בנייה העשויים גבס, יש גם תחום שלם של חומרים וציוד לעבודות גבס שונות. זה כולל רשתות שעליהן מיישמים טיח וחיפוי גבס, ניירות לחיבורים בין לוחות ולפינות של קירות גבס, רשתות דביקות וכן הלאה.
 • רובה: חומר בנייה המיושם בעבודות ריצוף וחיפוי, מגיע בכמה סוגים ומאפיינים. רובה מיושמת בנקודות החיבור בין אריחים על רצפות וקירות, כדי לספק עמידות, אטימות, חוזק והשלמת המראה האסתטי הנדרש. יש רובה אקרילית (נפוצה מאוד) וגם רובה על בסיס אפוקסי ליישומים ספציפיים. 

מידע מקצועי

כמובן שלצד אלו, למשימות הבניה הכי בסיסיות, מגדולות ועד קטנות, נעשה גם המון שימוש בברזל, פלדה, אלומיניום, בלוקים ועץ – אך אלו לרב מיוחסים לקטגוריה אחרת של חומרי בניין, במסגרת חומרי וציוד בנייה גדולים, כאלו שהרקולס לא מספקת ומשווקת. חומרי פלדה משמשים ליסודות, לשלד וכיוצא באלו. אלומיניום משמש לחלונות כמובן אך גם כתשתית המכאנית לקירות ותקרות גבס ולשורת יישומים הדורשים חוזק ואמינות של מתכת לצד משקל נמוך ועמידות מפני קורוזיה ושחיקה. עץ משמש כתפסנות ליציקות בטון וגם ליישומי בנייה שונים והבלוקים – העשויים סוגים שונים של בטון – משמשים לבניית השלד של מבנים. 

חומרי בנייה לאיטום

במגוון תהליכי ויישומי בנייה, יש צורך לייצר איטום עמיד ואמין, כדי למנוע חדירת רטיבות, לחות או אוויר ולסכל מראש סיכונים של בלאי ונזקים שונים כתוצאה מהיעדר אטימות. קטגוריית האיטום היא רחבה ומגוונת מאוד בעולם הבניין, עם מוצרים מתקדמים וייעודיים לשלל משימות בתנאים שונים.

איטום בבנייה לרוב מקושר למניעת חדירה או מעבר של מים ולחות מעבר לתווך מסוים, אך למעשה חומרי איטום כוללים גם מוצרים למניעת חמצון או שחיקה כימית/פיזיקלית , למשל תרסיסי צבע מיוחדים לאיטום משטחי מתכת והגנה עליהם.

כמה דוגמאות של חומרי בניין המשמשים לאיטום, על גווניו הרבים של תחום זה, הן:

 • חומרים מבוססי סיליקון לאיטום של סדקים, חריצים, חיבורים בין אלמנטים וכדומה.
 • חומרי איטום ליישום במריחה / רולר – לאיטום כנגד נוזלים. 
 • איטום וחיזוק ליישומי בטון, ברזל או זכוכית.
 • ספריי פוליאוריתן – חומר איטום ליישומים ושימושים מגוונים ורבים, מיושם בריסוס ומתנפח במקום היישום.
 • חומרי איטום גמישים וחזקים, לאיטום מפני רטיבות בחדרים רטובים, אגני מים, אדניות וכדומה.
 • סרטים דביקים לאיטום חיבורים וחריצים באלמנטים מבניים שונים. 
 • איטום על בסיס זפת וביטומן – תוצרים של תעשיית זיקוק הנפט, עם תכונות איטום טובות כנגד רטיבות ולחות, מיושם על גגות, רצפות ואלמנטים ספציפיים במבנים. יש זפת למריחה ויישום רטוב (מצריך חום), יריעות ביטומניות, רולקות ביטומניות, ספריי זפת לאיטומים קטנים וקלים וכן הלאה, כולל ציוד איטום מיוחד לעבודה עם חומרים אלו. 
 • חומרי איטום מבוססי אפוקסי – אפוקסי מחבר שני רכיבים עיקריים ליצירת חומר חזק, עמיד ואטום מאוד. חומרי בניין ואיטום מבוססי אפוקסי משמשים בתנאי השטח הרלוונטיים ומספקים אטימות וחוזק גבוהים. 

-לאתר2

חומרי בניין נלווים ונוספים

כאמור, תחום חומרי הבניין הוא עצום וכולל מגוון אדיר של מוצרים, מהחומרים עצמם ועד ציוד המשמש ליישום שלהם ועבודה למשימות בנייה שונות. כמה מוצרים נלווים לבנייה שניתן לציין בהקשר לפעילות השיווק והאספקה של חברת הרקולס, כוללים למשל:

 • דבקים ייעודיים למשימות הדבקה וחיזוק שונות, של אלמנטים שונים, רכיבי תשתית, רכיבי גמר וכן הלאה.
 • צבעים – לקירות, תקרות, משטחים חיצוניים, ליישומי בטון דקורטיבי, ליישומי עץ וכן הלאה, עם עולם ומלואו של צבעים ומוצרים לצביעה.
 • חומרים ייעודיים לבנייה ניקוי רכיבים, להסרת צבע או חומרים במסגרת הליכי שיקום או שיפוץ וכן הלאה.

וישנם כמובן עוד המון חומרים שבהם נעשה שימוש ביישום פתרונות בנייה, שיפוצים ושיקום מבנים, תחום נרחב מאוד עם פתרון לכל משימה, יישום ומטרה שרוצים להשיג מבחינה הנדסית, אסתטית, תפקודית, תשתיתית וכיוצא באלו. 

רוצים לשמוע עוד על חומרי הבנייה האיכותיים והמקצועיים שאנו בהרקולס מציעים ללקוחותינו הקמעונאיים, הסיטונאיים והמוסדיים, צרו קשר עם הצוות המיומן שלנו ונשמח לעזור לכם למצוא את החומר האידיאלי. והמדויקים לצרכים שלכם. 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם