איטום גגות ביריעות ביטומניות

גגות שטוחים הם פופולאריים ונפוצים מאוד בישראל והם בהחלט מציעים שלל יתרונות. אך בדיוק בגלל שהם שטוחים ומים יכולים להצטבר עליהם, בשאיפה עם ניקוז יעיל ומהיר, חשוב מאוד לבצע עליהם איטום איכותי, תקני ועמיד. השיטה הטובה והעמידה ביותר לבצע זאת היא איטום גגות ביריעות ביטומניות, סוג האיטום המומלץ ביותר לרוב הגגות בישראל.

מהן היריעות הביטומניות?

ביטומן הוא למעשה חומר טבעי המיוצר כתוצר לוואי של תהליך זיקוק הנפט. זהו חומר תרמופלסטי, משמע שהוא הופך רך ואף נוזלי בחום וכאשר הוא מתקשה עם חזק, עמיד וגם אטום לחדירת מים, לכן הוא משמש לסלילת כבישים וגם לאיטום.

היריעות הן גלילים מיוחדים שניתן לפרוס על משטחים – גגות ברוב המקרים – כדי לאטום אותם מפני חדירת רטיבות ומים למבנה ותוספת הגנה ובידוד לגג. כאמור, החומר העיקרי ממנו עשויות היריעות הוא ביטומן, לכן כדי שהחיבור לגג יהיה חזק ועמיד והאיטום יהיה אופטימאלי, יש לבצע ריתוך של היריעות והדבקה שלהן לגג באמצעות יישום חום גבוה, בעזרת מבער אש הפועל על גז.

מבחינת התהליך של יריעות ביטומניות לגג רעפים, הוא צריך להיות מסודר ומושכל ולהתבצע בצורה מקצועית מאוד, משלבי הכנת הגג (ניקיון, הסרת מפגעים ומתקנים, תיקון תקלות וכו'), דרך שימוש ביריעות איכותיות ועד הלחמה עמידה שלהן אחת לשנייה, לגג ולרולקות בהיקף הגג וביצוע בדיקת הצפה בסיום התקנת האיטום.

תו תקן ליריעות ביטומניות – לא להתפשר!

היבט חשוב מאוד לגבי איטום גגות ביריעות ביטומניות הוא שיש חשיבות רבה לאיכות היריעות בהן משתמשים, מבחינת תהליך וחומרי הייצור, עובי, התאמה לתנאי האקלים והשמש בישראל וכן הלאה. לכן, קיים תקן ליריעות אלו, אשר מבטיח כי מוצרים תקניים מספקים מענה איכותי, עמיד, חזק ומתאים. קריטי שלא להתפשר ולעבוד אך ורק עם יריעות ביטומניות בעלות תו תקן ישראלי או אירופאי ורק עם קבלן איטום ביריעות ביטומניות המבטיח שימוש ביריעות תקניות.

בארץ יש חברה אחת המייצרת יריעות איטום ביטומניות ובמקביל ישנו גם ייבוא של יריעות תקניות ואיכותיות מחו"ל. וודאו שיש תו תקן על כל גליל!

יריעות ביטומניות לגג רעפים

ציינו בהתחלה כי שיטת איטום גגות זו מיועדת בעיקר לגגות שטוחים, בגלל אופן היישום ומהותם המבנית של הגגות השטוחים. אך בעוד שגגות רעפים משופעים פחות אוגרים מים, בכל זאת רצוי ליישם איזשהו פתרון יעיל שיספק יותר מרווח בטחון ואטימות משופרת מפני חדירת מים.

בהקשר לזה, לא מאוד נהוג לראות בישראל יישום של יריעות ביטומניות לגג רעפים, אך למרות זה הדבר אפשרי ומיושם במקרים רלבנטיים, בין אם לגג חדש או במסגרת שיפוץ ותיקון לגג רעפים קיים. היישום אינו זהה כמובן לגג שטוח, אלא לרוב יתקינו יריעות ייעודיות לסוג זה של איטום ויישום משופע, ללא הלחמה בחום במקרים רבים וכחלק משכבות הסגירה והבידוד של הגג, כאשר מעל יונחו הרעפים המתאימים.

לא מתקינים יריעות ביטומניות על איטום אקרילי!

כאשר עובדים עם יריעות ביטומניות לאיטום גגות יש כאמור הרבה מאוד כללי "עשה ואל תעשה" כדי שהתוצאה תהיה עמידה ואיכותית ובאמת תספק את האיטום הטוב ביותר ולאורך הזמן הרב ביותר. אך אחד הכללים הכי מוכרים וברורים כאשר מדברים על איטום ביריעות ביטומניות ולמעשה גם כל שיטת איטום אחרת המבוססת על חומרים ביטומניים (איטום גג בזפת למשל) הוא שלא מתקינים ומיישמים את היריעות על גבי איטום אקרילי ישן, צבע אקרילי וכיוצא באלו.

החומרים האקריליים לאיטום – מיושמים לרוב במריחה/צביעה וכוללים למשל מאסטר גג, אקריליפז ואוטם גמיש אקולוגי – הם משפחה אחרת לגמרי של חומרים לעומת הביטומנים, לכן הם אינם מתחברים היטב. אם מתקינים חומר ביטומני על גבי איטום אקרילי ישן, ההידבקות, ההיצמדות ובעיקר האיטום לא יהיו מספיק טובים ועמידים ודי מהר יחדרו מים. לכן אופטימאלית מבצעים איטום ביריעות ביטומניות על גגות בטון חדשים ונקיים (הבטון מאפשר את ההיצמדות הטובה ביותר של היריעות) או על גגות שעברו איטום עם חומר ביטומני אחר, כמו זפת.

אם כן קיים איטום אקרילי ישן על הגג, יש ראשית כל להסיר אותו לגמרי ורק אז להכין את הגג, לפרוס ולחבר את היריעות הביטומניות.

איטום ביריעות ביטומניות על גגות בטון

אוטם גמיש אקולוגי של חברת הרקולס על יריעות ביטומניות – דווקא אפשר

אך בעוד שהקדשנו לא מעט זמן להסביר מדוע חשוב שלא להתקין יריעות ביטומניות על גבי איטום אקרילי, רבים שואלים את השאלה ההפוכה: האם אפשר ליישם אוטם גמיש אקולוגי על יריעות ביטומניות?

ובכן, דווקא בהחלט אפשר. בדיוק בגלל הסיבה שהוא חומר איטום אקרילי פשוט המיושם במריחה על הגג. כאשר צובעים את היריעות הביטומניות באוטם גמיש אקולוגי, זה לא פוגע באיטום ואף בגלל הצבע הלבן הפעולה עשויה להוריד את הטמפרטורה בתוך המבנה בכמה מעלות וגם לספק עוד קצת הגנה ליריעות החזקות והעמידות ממילא.

קנו יריעות ביטומניות איכותיות, עם תו תקן מלא, עמידות ועם ביצועים חסרי פשרות – הבחירה של המון קבלני איטום בכל רחבי ישראל!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם