דוח משרד הביטחון לגבי שימוש במסכות מגן - הרקולס - מוצרים עם עוצמה

דוח משרד הביטחון לגבי שימוש במסכות מגן

הדוח מציין מספר מצבים בהם נדרש שימוש במסיכות פנים לצמצום החשיפה לנגיף הקורונה:

 1. מיגון עובדים בסביבה מזוהמת, כגון צוותי רפואה, נותני שירות וכו’ – להם הדוח ממליץ להשתמש בנשמית (מסכות פה-אף) ברמת FFP2 או N95 לכל הפחות. לפי הדוח נשמיות אלה מספקות הגנה של כ 95% מכלל החלקיקים באוויר.
 2. מניעת הפצת נגיף הקורונה על ידי חולה: להשתמש בנשמית כירורגית או נשמית מדגם N95 ללא שסתום פליטה דרכו נפלט אוויר לסביבה ללא סינון.

הדוח מוסיף כי על פי הנחיית משרד הבריאות, לצוותי רפואה או עובדים הנחשפים בסבירות גבוהה לנגיף, מומלץ להשתמש ברמת מיגון גבוהה יותר, הכוללת בנוסף גם מיגון עיניים או מסכת פנים מלאה הכוללת מסנן חלקיקים.

רמת מיגון גבוהה אף יותר, באמצעות מיגון נשימתי אקטיבי הכולל מפוח, מגביר בצורה ניכרת את רמת המיגון ולכן מומלץ להשתמש בתרחישים של טיפול הדוק בחולה מאומת ומשימות חיטוי נגד קורונה. כך לפי הדוח.

איזה סוגי מסכות פנים קיימות?

הדוח ממשיך ומבצע סקירה מפורטת של המסכות השונות השכיחות ביותר. נהוג לחלק את סוגי אמצעי המיגון הנשימתי למיגון בפני נגיפים לשתי קבוצות:

 1. נשמיות – (מסכות פה-אף Filtering Facepiece Respirator) העשויות מחומר דמוי בד בעל מבנה סיבי שמסנן את האוויר. מסכות אלה מיועדות לשימוש חד פעמי.  הדוח מדגיש כי הנשמיות לא מבטיחות 100% הגנה. בין הנשמיות:
  1. נשמית פשוטה המיועדת לצמצום חשיפה לזיהום אוויר ונפוצה בשימוש במזרח אסיה. לא מתאימה להגנה מפני נגיפים בכלל וקורונה בפרט ובעלת יעילות מועטה לשימוש חולים בקורונה כנגד הפצת הנגיף לסביבה.
  2. נשמית כירורגית הדומה לנשמית הפשוטה, אך מכסה את כל אזור הפה והאף ומיועדת להגן על הסביבה מפני חובש הנשמית. משמשות בין השאר צוותי חדרי ניתוח בשגרה. מסכות מסוג זה לא אטומות ולכן לא מספקות הגנה מלאה מפני נגיפים, אך יכולות לשמש חולים בקורונה להפחתת ההפצה של הנגיף לסביבה.
  3. נשמית N95 המבטיחה הגנה מפני 95% מהחלקיקים/רסיסים בגודל 0.3 מיקרון. בגרסאות רבות כוללת שסתום פליטה להקלה על ההתנגדות לנשיפה ופליטת לחות מצטברת. יותר יעילה מהנשמית הכירורגית.
 2. מסכות (Masks) העשויות גומי ויש בהן מסנן (בסגנון של מסכות האב”כ המוכרות) המיועדות לשימוש רב פעמי, אך נדרשות לניקוי והחלפת מסנן. בין המסכות:
  1. מסיכת חצי פנים (פה אף) בשילוב מסנן.
  2. מסיכת פנים מלאה המכסה את הפה, האף והעיניים – בשילוב מסנן.

מדוע השימוש בנשמיות חד פעמי? והאם חיטוי מסכה אפשרי?

לפי הדו”ח, השימוש בנשמיות (מסכות פה-אף) הינו חד פעמי, משום שחומר הנשמית נספח בלחות של אוויר הנשיפה כך שככל שזמן השימוש מתארך, ההתנגדות למעבר אוויר גדלה, ונוצרת אי נוחות בשימוש.

לגבי חיטוי הנשמיות (חיטוי מסכה) לטובת שימוש חוזר במסכה, בדוח מוסבר כי בתקופת התפרצות שפעת החזירים, בוצעו מחקרים לבחינת יעילות החיטוי של נשמיות (מסכות פה-אף) ונמצא כי חיטוי מסכות באמצעות עיקור (אוטוקלב) פוגע ברצועות הקשירה וחיטוי כימי פוגע בחומר הסינון, לכן הן לא מומלצות.

האם מסכה שמסננת 0.3 מיקרון, יעילה נגד נגיף של 0.1 מיקרון?

עוד מוסבר בדוח כי מסננים (מסוג HEPA) יעילים במיוחד נגד חלקיקים שקוטרם נמוך מ 0.1 מיקרון או גדולים מ 0.4 מיקרון ושבאופן מפתיע, דווקא טווח הביניים, הוא ה”מאתגר” ביותר ולכן בדיקות המעבדה מתבצעות לחלקיקים בגודל 0.3 מיקרון – גודל הנמצא בטווח הביניים בעל יעילות הסינון הנמוכה ביותר – כלומר יעילות הסינון תגדל בחלקיקים הקטנים והגדולים יותר.

עוד מציינים כי אמנם גודל הנגיף מוערך בכ – 0.1 מיקרון, אלא שהוא אינו מועבר כחלקיק עצמאי באוויר, אלא בתוך טיפת מים הנפלטת מהנשא. בשיעול נפלטות טיפות/רסיסים שגודלם כ-0.6 מיקרון בממוצע, ובעיטוש נוצרות טיפות גדולות יותר בטווח של 70-350 מיקרון – הנמצאות בטווח הסינון היעיל.

אף על פי כן, ייתכן שלאחר חסימת הטיפות במסנן, המים יתנדפו וחלקיקים של הנגיף יישארו במסנן, כך שהמשך הנשימה תגרום לחדירת הנגיף למערכת נשימה. אלא שבשלב זה הנגיף כנראה במצב סטטי (ללא תנועה) על גבי הסיבים והסבירות שישתחרר ויחדור את הסינון נמוכה יחסית.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם